Վարչապետը և Լիտվայի նախագահը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության աշխուժացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսահանդիպում է ունեցել Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել իրենց երկրներում և աշխարհում կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ հիշատակվել է Եվրոպական միության կողմից Արևելյան գործընկերության և մասնավորապես, Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ընթացքն ու առաջնային ուղղությունները: Լիտվայի նախագահը բարձր է գնահատել բարեփոխումների իրականացման հարցում Հայաստանի իշխանությունների ցուցաբերած վճռականությունը: Նա իր աջակցությունն է հայտնել բարեփոխումների քաղաքականությանը և պատրաստակամություն հայտնել փորձագիտական օժանդակություն տրամադրելու հարցում:
Երկուստեք նշվել է ստեղծված իրավիճակում երկկողմ տնտեսական համագործակցության օրակարգի աշխուժացման կարևորությունը: Մասնավորապես, նշվել է ուղիղ չվերթի շուտափույթ վերագործարկման առաջնայնությունը: Անդրադարձ է եղել Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել այդ կապակցությամբ և ընդգծել տվյալ ուղղությամբ շարունակական քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը:

Премьер-министр и президент Литвы обсудили вопросы активизации экономического сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян провел видеовстречу с президентом Литвы Гитанасом Науседой. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Стороны обменялись мнениями вокруг шагов по борьбе с пандемией коронавируса в своих странах и в мире. В этом контексте стороны с удовлетворением отметили содействие, предоставляемое ЕС странам “Восточного партнерства” и, в частности, Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян представил ход и приоритетные направления реформ правительства Армении. Президент Литвы высоко оценил решимость властей Армении в вопросе реализации реформ. Он выразил свою поддержку политике реформ и готовность оказать экспертное содействие.
Стороны отметили важность активизации повестки двустороннего экономического сотрудничества в сложившейся ситуации. В частности, была отмечена приоритетность скорейшего перезапуска прямого авиарейса. Была затронута и повестка отношений Армения-ЕС. В связи с этим стороны выразили удовлетворение и подчеркнули готовность предпринимать последовательные шаги в данном направлении.