50 տարվա դադարից հետո ընձառյուծը վերադարձել է Տավուշի մարզ․ ֆիքսել են WWF Հայաստանի տեսախցիկները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐԵՆՊՐԵՍ։ Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղի տարածքում WWF Հայաստանի (Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի) կողմից տեղադրված տեսախցիկներն ընձառյուծ են նկարահանել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը։
«Ավելի վաղ՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին, լուրեր էին տարածվել, որ Ենոքավանի բնակիչներից մեկի վրա ընձառյուծ է հարձակվել: Հետագայում հարձակումից տուժած գյուղացու հագուստից որպես նմուշ վերցված կենդանու մազերի լաբորատոր հետազոտությունը, որը կատարվել էր Գերմանիայում, 99% ճշտությամբ հերքել էր ընձառյուծի հարձակման փաստը: Դաշտային հետազոտությունների արդյունքում նույնպես ընձառյուծի գոյության փաստ չէր հայտնաբերվել։
Վստահելով տուժած Արման Գաբրիելյանին և ականջալուր լինելով նրա պնդումներին, որ իր վրա հարձակված կենդանին այնուամենայնիվ ընձառյուծ է, WWF Հայաստանի մասնագետները շարունակել էին դաշտային հետազոտությունները։ Արդյունքում ընդլայնվել էր տեսախցիկների տեղադրման աշխարհագրությունը։ Հետազոտություններին մեծ աջակցություն են ցուցաբերել հենց ինքը՝ Արման Գաբրիելյանը, Ենոքավանի բնակիչները, ինչպես նաև «Ապագա ռեզորթ» ընկերությունը։
Հետազոտությունները տվեցին իրենց դրական արդյունքը, և տեսախցիկները ֆիքսեցին ընձառյուծին։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ 50 տարվա դադարից հետո ընձառյուծը վերադարձել է Տավուշի մարզ։ Կենդանուն վերջին անգամ տարածքում տեսել էին 1970-ական թվականներին։ Տավուշը դարձավ թվով չորրորդ մարզը Հայաստանում, որտեղ ընձառյուծ է բնակվում։
WWF Հայաստանի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը նշում է․ «Սա նման է իսկական հրաշքի, քանի որ նախապես կատարված լաբորատոր հետազոտությունները միայն 1% հավանականություն էին թողնում, որ նմուշները պատկանում են ընձառյուծի։ Հետազոտությունները շարունակվելու են, քանի որ ակնհայտ է, որ տարածքում արդեն այլ մակարդակի պահպանություն է անհրաժեշտ իրականացնել»:
Հիշեցնենք, որ 2002 թվականից WWF-ը ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համատեղ իրականացնում է Հայաստանում ընձառյուծի պահպանության ծրագիրը։ Հետագայում ծրագրին միացել են նաև մի շարք այլ գործընկեր կառույցներ։
Հայկական լեռնաշխարհը վտանգված կենդանատեսակ համարվող պարսկական կամ կովկասյան ընձառյուծի (Panthera pardus tulliana) ապրելավայրն է։ Ըստ մի շարք տվյալների, 1970-80-ականներին Հայաստանում ընձառյուծը բավական տարածված է եղել։ Սակայն տարիների ընթացքում ընձառյուծի որսն այնքան է ընդլայնվել, որ 1987 թ. ընձառյուծն ընդգրկվել է ՀԽՍՀ Կարմիր գրքում:
Ներկայումս հայոց լեռների արքան՝ կովկասյան ընձառյուծը, ներառված է ՀՀ Կարմիր գրքում (2010) «կրիտիկական» կարգավիճակով և Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Կարմիր ցուցակում «վտանգված» կարգավիճակով: Հայաստում կենդանու թվաքանակը հասնում է մինչև 10 առանձնյակի»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

“A Miracle” – For first time in 50 years, leopard is spotted in Armenia’s Tavush province
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Surveillance cameras of the WWF Armenia (World Wide Fund for Nature) have captured images of a leopard in the territory of Yenokavan, Tavush province, marking the first time in 50 years that the majestic animal known as the King of the Armenian Mountains is making an appearance in the area.
Earlier in November 2019, a villager from Yenokavan had claimed to have survived a leopard attack. Samples were taken from the villager’s clothes for lab tests to validate the claim, but a German lab result refuted it with 99% accuracy. Fieldwork also failed to find any proof.
However, WWF Armenia experts continued following the claims of the man, Arman Gabrieyan, and resumed fieldwork. As a result, more surveillance cameras were installed.
“Arman Gabrielyan himself showed great support in the studies, as well as other Yenokavan residents, and the Apaga Resort company”, WWF Armenia said.
Finally, the cameras captured breathtaking images of the Leopard.
“We can note that after a 50-year pause, the leopard has returned to Tavush Province. The last time the leopard was spotted in the area was in the 1970s. Tavush became the fourth province in Armenia to be home to leopards”, WWF said.
“This is a real miracle,” said WWF Armenia chief Karen Manvelyan. “Because the initial lab tests gave us only 1% probability that the samples were from a leopard. Studies will continue because it is already obvious that another level of conservation isrequired to be implemented in the area”, he said.
The WWF and the Armenian environment ministry are jointly implemented the leopard conservation program since 2002.
Currently, the Caucasian Leopard – whose natural habitat is the Armenian Mountain Range – is listed in the Endangered Animal Book of Armenia. There are about 10 leopards in Armenia.