Կառավարությունը կհատկացնի 743 մլն դրամ դպրոցների և մարզադպրոցների կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը ԿԳՄՍ նախարարությանը բյուջեով հատկացված միջոցներից 743 մլն 769 հազար դրամ կհատկացնի Քաղաքաշինության կոմիտեին՝ ուսումնական և մարզական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավման գործընթացի կազմակերպման համար: Գործադիրի նիստում ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ նշվածը բխում է ուսումնական և մարզական հաստատությունների նորոգման/հիմնանորոգման, կառուցման/վերակառուցման, մասնաշենքերի, մարզադահլիճների կառուցման/վերակառուցման, ինչպես նաև Արմավիրի մարզում «ծանրամարտ» մարզաձևի համար ժամանակակից ու արդի պահանջներին համապատասխան մարզադահլիճի կառուցման անհրաժեշտությունից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, մասնավորապես՝ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից արդեն կնքվել են «Երևանի Լեոյի անվան N 65 ավագ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի, «Վաղարշապատի Մովսես Խորենացու անվան N 10 ավագ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի, «Վեդիի ավագ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանների բարելավման, թվով 20 հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մարզադահլիճների վերակառուցման, ինչպես նաև Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի և Հրանտ Շահինյանի անվան սպորտային, գեղարվեստական մարմնամարզության և ակրոբատիկայի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքների կատարման պետական գնման պայմանագրերը։
«Որոշման ընդունման անհրաժեշտությունն ելնում է նաև այն հանգամանքից, որ որոշ ուսումնական ու մարզական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավման համար 2019 թվականին արդեն կազմվել են նախագծեր և 2020 թվականին անհրաժեշտ է դառնում այդ շինությունների կառուցման/վերակառուցման աշխատանքների կազմակերպումը»,- ասաց նախարարը։ Այդ հաստատություններն են Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջը, որի համար նախագծված է հանրակացարանային նոր մասնաշենքի կառուցում, Վանաձորի Միքայել Թավրիզյանի անվան արվեստի պետական քոլեջը և «Վարդենիսի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ը։
Վարդենիսի միջնակարգ դպրոցի կառուցման համար ՀՀ կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 7-ի N 1553-Ն որոշմամբ հատկացվել է 70519,7 հազար դրամ գումար, սակայն պայմանագիրը կնքվել է 12․12․2019թ․և ժամանակի սղության պատճառով շուրջ 47 մլն դրամը չի իրացվել եւ վերադարձվել է ՀՀ պետական բյուջե, ինչից էլ առաջացել է այս աշխատանքների համար 47054,8 հազար դրամ գումար լրացուցիչ հատկացնելու անհրաժեշտությունը։
Վանաձոր քաղաքի Միքայել Թավրիզյանի անվան արվեստի պետական քոլեջի հիմնանորոգման ավարտական աշխատանքների համար ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեով հատկացվել է 460,004.8 հազար դրամ, սակայն քանդման աշխատանքների ընթացքումանցքավոր ծածկի սալերի հենման տեղերում, վերին հատվածներում, լայնական ուղղությամբերեւացել են ընդգծված ճաքեր, ինչի հետեւանքով էլ անրաժեշտություն է առաջացել կատարել ծածկի սալերի լրացուցիչ ուժեղացման եւ կրող միջնապատերի ամբողջական, երկկողմանի տորկրետացման աշխատանքներ: Արդյունքում, նախագծային փոփոխությունների նախահաշվային արժեքը կազմել է 57468,9 հազար դրամ եւ ստացել է քաղաքաշինական փորձաքննության դրական եզրակացություն:
Այսպես, որոշման նախագծով նախատեսվում են հետևյալ կառուցման/վերակառուցման աշխատանքները․
ՀՀ Արագածոտնիմարզի «Վարդենիսի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի կառուցում,
ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի Միքայել Թավրիզյանի անվան արվեստի պետական քոլեջի վերակառուցում,
ՀՀ Երևան քաղաքի Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի հանրակացարանային նոր մասնաշենքի կառուցում։
Ուսումնական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավումը կնպաստի ուսումնական պրոցեսի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը, իսկ մարզադպրոցների եւ ծանրամարտի մարզադահլիճի կառուցումը՝ հեծանվային սպորտի, ակրոբատիկայի եւ ծանրամարտի մարզաձեւերի մասսայականացմանը եւ զարգացմանը, մարզական բարձր արդյունքների ցուցաբերմանը։

Правительство Армении выделит 743 млн драмов на строительство общеобразовательных и спортивных школ
Правительство выделит Комитету градостроительства 743 млн 769 000 драмов из средств, выделенных Министерству НОКС, для организации процесса улучшения условий зданий учебных и спортивных учреждений. На заседании правительства министр НОКС Араик Арутюнян сказал, что указанное исходит из необходимости ремонта/капитального ремонта, строительства/реконструкции учебных и спортивных заведений, строительства/реконструкции корпусов, спортзалов, а также строительства спортзала в Армавирской области в соответствии с современными требованиями.
Как передает «Арменпресс», в частности, Комитет по градостроительству Армении уже заключил договоры с ГНКО “Ереванская старшая школа N 65 имени Лео”, ГНКО “Вагаршапатская старшая школа N 10 имени Мовсеса Хоренаци”, ГНКО “Старшая школа Веди”. Будут реконструированы спортзалы 20 общеобразовательных учебных заведений, а также олимпийская детско-юношеская спортивную школу велоспорта и спортивная школа имени Гранта Шагиняна, также заключен договор о государственной закупке работ по разработке проектно-сметной документации на строительство олимпийской детско-юношеской спортшколы художественной гимнастики и акробатики.
“Необходимость принятия решения исходит также из того обстоятельства, что для улучшения условий зданий некоторых учебных и спортивных учреждений в 2019 году уже были составлены проекты и организация работ по строительству/реконструкции этих зданий в 2020 году становится необходимой”, - сказал министр. Эти учреждения - Государственный спортивный колледж олимпийского резерва, для которого предусмотрено строительство нового общежития, Ванадзорский государственный колледж искусств им. Микаела Тавризяна и ГНКО “Средняя школа Вардениса”.
Для строительства средней школы Вардениса решением правительства Армении № 1553-н от 7 ноября 2019 года выделена сумма в 70 519,7 драмов, договор был заключен 12.12. 2019 г., но из-за нехватки времени около 47 млн драмов не были реализованы и были возвращены в госбюджет, вследствие чего и возникла необходимость дополнительного выделения 47 054,8 драмов на эти работы.
На завершающие работы по капитальному ремонту Государственного колледжа искусств им. Микаела Тавризяна в городе Ванадзор из госбюджета на 2019 год было выделено 460,004,8 драмов, однако в ходе работ по сносу на опорных местах, в верхних частях, в поперечном направлении появились трещины, вследствие чего возникла необходимость в дополнительном усилении пластин покрытия и в полной, двусторонней торкретизации несущих перегородок. В результате сметная стоимость проектных изменений составила 57 468,9 драмов и получила положительное заключение градостроительной экспертизы. Проектом предусмотрены следующие строительные / ремонтные работы:
Строительство ГНКО “Варденисская средняя школа” Арагацотнской области
Реконструкция Государственного колледжа искусств им. Микаела Тавризяна города Ванадзор Лорийскоой области
Строительство нового корпуса общежития Государственного спортивного колледжа олимпийского резерва в Ереване.
Улучшение условий зданий учебных заведений будет способствовать более эффективной организации учебного процесса, а строительство спортивных школ и спортзала по тяжелой атлетике-популяризации - развитию велоспорта, акробатики и тяжелой атлетики и высоким спортивным результатам.