Հայաստանը հստակորեն սահմանել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման իր մոտեցումները․ ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն գերակայությունն է մնում արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում Ազգային Ժողովում կառավարության ծրագրի կատարողականի վերաբերյալ լսումների ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Այս նպատակով Հայաստանը շարունակել է սերտ համագործակցությունը միջազգային միջնորդների՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը և հանդիպումներ արտգործնախարարների մակարդակով: Տարվա ընթացքում հնարավոր է դարձել ձեռք բերել երկու պայմանավորվածություն՝ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու և խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ»,- նշել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ այս պայմանավորվածությունների շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի լրագրողների փոխանակման այցը: «Տարվա ընթացքում սերտ համագործակցություն է ծավալվել Հայաստանի և Արցախի ԱԳՆ-ների միջև, որը իրականացվել է Երևանում և Ստեփանակերտում պարբերական խորհրդակցությունների ձևով՝ տարբեր մակարդակներում: Հուլիսի 5-ին Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարների կողմից ստորագրվեց Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների պլան, որը նախատեսում է 2019-2020 թթ. անցկացնել կանոնավոր խորհրդակցություններ արցախյան հիմնախնդրի և արտաքին քաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների և Արցախի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի միջև խորհրդակցություն՝ երկու ԱԳ նախարարների նախագահությամբ»,- նշել էՄնացականյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը հստակորեն սահմանել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման իր մոտեցումները, որոնք արտահայտվել են բազմաթիվ առիթներով, ներառյալ անցյալ տարի Բրատիսլավայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի ընթացքում:

Армения четко определила свои подходы в урегулировании карабахского конфликта: глава МИД Армении
Важнейшим приоритетом внешней политики Армении остается мирное урегулирование карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе слушаний по исполнению программы правительства в Национальном собрании сказал министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
“Для этой цели Армения продолжает тесное сотрудничество с международными посредниками -сопредседателями Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта. Состоялись встреча глав Армении и Азербайджана и встречи на уровне министров иностранных дел. В течение года стало возможным достичь двух договоренностей по подготовке народов к миру и созданию благоприятной среды для мира”, - отметил министр.
Он добавил, что в рамках этих договоренностей состоялся визит по обмену журналистами Армении, Арцаха и Азербайджана. “В течение года было тесное сотрудничество между МИД Армении и Арцаха, которое осуществлялось в виде периодических консультаций на разных уровнях в Ереване и в Степанакерте. 5 июля министрами иностранных дел Армении и Арцаха был подписан План регулярных консультаций по арцахскому вопросу и вопросам, представляющим внешнеполитический интерес для Армении и для Арцаха. 2 сентября состоялось совещание центрального аппарата МИД Армении, руководителей органов дипломатической службы Армении в иностранных государствах и центрального аппарата МИД Арцаха под председательством двух министров иностранных дел”, - отметил Мнацаканян.
По его словам, Армения четко определила свои подходы по урегулированию карабахского конфликта, которые были выражены по многочисленным поводам, включая и прошедшую в прошлом году в Братиславе министерскую конференцию ОБСЕ.