Տարբեր գործիքներ են կիրառվում հեռավար կրթության ոլորտում ներառականությունն ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարարությունը կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող աշակերտների համար հեռավար կրթության արդյունավետություն ապահովելու որոշ գործիքներ է կիրառում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
«Հեռավար ուսուցման մեջ ներգրավելու տեսանկյունից խնդիրներ ունեն նաև կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք զգացող երեխաները: Այս ընթացքում փորձել ենք հնարավորինս կարգավորել հարցը, մեր ռեսուրսներն օգտագործելով՝ անել առավելագույնը»,-նշեց նա::
Անդրեասյանի խոսքով՝ այս հարցում կարևոր է խոսող գրքերի շրջանառումը, տեսադասերի ընթացքում ժեստերի լեզվի թարգմանիչների ներգրավումը, ինչը տեխնիկական որոշ բարադություններ է առաջացրել: «Չնայած խնդիրներին՝ հնարավոր դարձավ ԿԳՄՍ-ի «YouTube»-ի ալիքում ներկայացվող տեսադասերը կազմակերպել ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ»,-ասաց Անդրեասյանը:
Նա շեշտեց, որ դա դեռ բավարար չէ, բայց հեռավար ուսուցման գործընթացքում ներառականությունն ապահովելու քայլ է:

Для обеспечения инклюзивности в сфере дистанционного образования применяются различные инструменты
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения применяет некоторые инструменты для обеспечения эффективности дистанционного образования для учеников с потребностями в особых условиях образования.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 28 апреля сказала заместитель министра МСФО Жанна Андреасян.
“С точки зрения вовлечения в дистанционное обучение проблемы имеют и дети, нуждающиеся в особых условиях образования. За это время мы попытались максимально урегулировать этот вопрос, используя наши ресурсы”, - отметила она.
По словам Андреасян, в этом вопросе было важно введение в обращение говорящих книг, вовлечение переводчиков языка жестов в видеоуроки, что вызвало некоторые технические сложности. “Несмотря на эти проблемы, на канале YouTube удалось организовать видеоуроки с переводчиками языка жестов”, - сказала Андреасян.
Она подчеркнула, что хотя и этого пока недостаточно, но это шаг по обеспечению инклюзивности в процессе дистанционного обучения.