Հանրակրթական և ավագ դպրոցներում փոխադրման քննություններ չեն իրականացվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում՝ 4-րդ և 9-րդ դասարանների կրթական մի աստիճանից մյուսը տեղափոխվելու քննություններ չեն իրականացվելու։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Աշակերտների մինչև մարտի 13-ն ունեցած և էլեկտրոնային մատյան փոխանցած գնահատակնների հիման վրա կամփոփվեն նրանց տարեկան գնահատականները, որոնք կհամարվեն քննական։ Դրանց հիման վրա 4-րդ և 9-րդ դասարանների աշակերնտերը կփոխադրվեն հաջորդ կրթական աստիճան։ Փոխադրման քննություններ չեն իրականացվի նաև ավագ դպրոցի 10-րդ և 11-րդ դասարաններում և ամփոփումը տեղի կունենա նույն սկզբունքով»,- նշեց Հարությունյանը։
Արտակարգ դրության օրերին Հայաստանի Հանրապետությունում փակ են բոլոր ուսումնական հաստատությունները և ուսուցումը շարունակվում է հեռավար եղանակով։

YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. 4th and 9th graders in elementary schools in Armenia will not have to pass examinations at the end of the academic year amid the coronavirus pandemic, Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan said on social media.
He said that the students’ grades and records will be summed up electronically and considered examination grades. The same principle will also be used for 10th and 11th graders in high schools.
The minister earlier said that schools and universities will continue remote learning until the end of the 2020 academic year.