Ասպիրանտուրայում սովորողների կրթաթոշակի չափն ավելացվում է 35 հազար դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ասպիրանտուրայում սովորողների կրթաթոշակի չափն ավելացվում է 35 հազար դրամով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության նիստում:
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ այդ ավելացումը համապատասխանաբար կկազմի հայագիտական ուղղվածությամբ մասնագիտություններով` 65 հազար դրամ, բնագիտական և այլ մասնագիտություններով` 60 հազար դրամ, տնտեսագիտական և իրավաբանական մասնագիտություններով` 55 հազար դրամ, ինչպես նաև դոկտորանտներինը` 65 հազար դրամ:
«Սա կրթաթոշակների գրեթե կրկնակի բարձրացում է: Չենք համարում, որ սա բարձր թիվ է, բայց սա շատ հստակ ազդակ է, որը նպաստում է հետբուհական կրթական ծրագրում ընդգրկվածությանը, երիտասարդ մասնագետների ուսումնասիրությունների խթանմանը»,-ասաց Հարությունյանը:

Стипендия обучающихся в аспирантуре увеличится на 35 000 драмов
Министр НОКС Араик Арутюнян отметил, что это увеличение, соответственно, составит 65 000 драмов по специальностям арменоведческой направленности, по естественным наукам и другим специальностям - 60 000 драмов, по экономическим и юридическим специальностям - 55 000 драмов, а также докторантам - 65 000 драмов.
“Это почти двойное повышение стипендий. Мы не считаем, что это большая сумма, но это очень четкий сигнал, который способствует вовлеченности в послевузовскую образовательную программу, стимулированию исследований молодых специалистов”, - представил Арутюнян.