Լիտվայի կառավարությունը բժշկական օգնություն կտրամադրի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիտվայի կառավարությունը 100 հազար եվրո գումարի չափով բժշկական օգնություն կտրամադրի Հայաստանին, Վրաստանին, Մոլդովային և Ուկրաինային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկևիչիուսը։
«Լիտվանշարունակում է կանգնած մնալ իր Արևելյան գործընկերների կողքին։ Լիտվայի կառավարությունը որոշում է կայացրել հատկացնել 100 հազար եվրո` լիտվական ընկերությունների կողմից արտադրված բժշկական պարագաների ձեռքբերման և դրանք որպես մարդասիրական օգնություն Հայաստանին, Վրաստանին, Մոլդովայինև Ուկրաինայինփոխանցելու նպատակով, որը կուղղվի կորոնավիրուսի դեմ պայքարին»,- գրել է Լինկևիչիուսը։
Հայաստանում ապրիլի 22-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 1473 է, արձանագրվել է մահվան 24 դեպք: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 14 հազար 966 թեստ։ Ապաքինված պացիենտների թիվը 633 է։ Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 816 պացիենտ:

Lithuanian government to provide medical aid to Armenia
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Lithuanian government will allocate 100,000 euros to Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine for acquiring medical supplies, Foreign Minister of Lithuania Linas Linkevicius said on Twitter.
“Lithuania continues standing by its Eastern Partners: Lithuanian Government decided to allocate 100K euros for acquiring medical supplies, made by Lithuanian companies, as a humanitarian assistance for Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine aimed at combating COVID19”, the FM said.
According to the latest data, the number of people infected with the novel coronavirus (COVID-19) has reached 1,473. 24 people have died. The total number of recovered patients is 633.