Կառավարության հաստատած միջոցառումների շրջանակում 4,7 մլրդ դրամի գյուղատնտեսական վարկ է տրամադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների չեզոքացման կառավարության հաստատած առաջին և երկրորդ միջոցառումների շրջանակում 20 օրվա ընթացքում գյուղատնտեսական ոլորտին 4,7 մլրդ դրամի վարկ է տրամադրվել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 22-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
«Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրված օպերատիվ տվյալների համաձայն` արդեն ունենք 13 հազարից ավելի հայտադիմում, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 27,6 մլրդ դրամ։ Այսօրվա դրույթամբ` արդեն հաստատվել է 2 943 հայտ, ընդհանուր` 4,34 մլրդ դրամային արժեքով։ Առաջին միջոցառման շրջանակում, որը նույնպես թույլատրում է գյուղատնտեսության ոլորտում գործող կազմակերպություններին մասնակցություն ունենալ այդ ծրագրին, բավարարվել է արդեն 10 հայտ, ընդհանուր` 694 մլն դրամ արժեքով։ 20 օրվա ընթացքում արդեն տրամադրվել է 4,7 մլրդ դրամի վարկ»,- ասաց փոխնախարարը։
Արման Խոջոյանը նշեց, որ 2020թ. հունվարից մինչև մարտի 31-ը գյուղատնտեսական ոլորտում տրամադրվել է 1 638 վարկ, ընդհանուր` 6,8 մլրդ դրամային արժեքով։

В рамках программ правительства предоставлен сельскохозяйственный кредит в размере 4,7 млрд драмов
В рамках первой и второй программ по нейтрализации экономических и социальных последствий эпидемии коронавируса, утвержденных правительством, в течение 20 дней в сельскохозяйственной сфере были предоставлены кредиты в размере 4,7 млрд драмов.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 22 апреля сказал замминистра экономики Армении Арман Ходжоян.
“Согласно оперативным данным Центрального банка, у нас уже более 13 000 заявок, общий объем которых составляет около 27,6 млрд драмов. На сегодняшний день уже утверждены 2 943 заявки на общую сумму 4,34 млрд драмов. В рамках первой программы, которой могут воспользоваться организации, действующие в сфере сельского хозяйства, уже удовлетворено 10 заявок на общую сумму 694 млн драмов. За 20 дней уже выданы кредиты в размере 4,7 млрд драмов”, - представил замминистра.
Арман Ходжоян отметил, что с января 2020 г. по 31 марта в сельскохозяйственной сфере было предоставлено 1 638 кредитов на общую сумму 6,8 млрд драмов.