Գյուղատնտեսական նպատակների համար տրամադրվող վարկային ռեսուրսների ծավալը կավելանա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ շարունակվել են կորոնավիրուսի հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ քննարկումները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ապրիլի 21-ին կայացած խորհրդակցությունը մեկնարկել է հաստատված 13 միջոցառումների կատարման ամենօրյա մշտադիտարկման արդյունքների ամփոփմամբ։
Տնտեսական աջակցության ծրագրերի մասով նշվել է. 1-ին միջոցառման շրջանակում հաստատվել է 249 վարկային հայտ, ծավալը՝ 13 մլրդ 159 մլն դրամ, 2-րդ միջոցառման շրջանակում՝ 2943, որից 2632-ը գյուղացիական տնտեսությունների աջակցությանն ուղղված միկրովարկերն են, 311-ը՝ մնացած գյուղատնտեսական նպատակների համար տրամադրված վարկերը։ Ընդհանուր առմամբ 2-րդ միջոցառմամբ արդեն հատկացվել է 4 մլրդ 343 մլն դրամ։ 3-րդ ծրագրով բավարարվել է 343 հայտ՝ 3 մլրդ 926 մլն դրամ ընդհանուր գումարով։ 5-րդ ծրագրով 9901 փաստացի շահառուի վճարվել է 1 մլրդ 597 մլն դրամ, 10-րդ-ով՝ 1485 փաստացի շահառուի վճարվել է 83.4 մլն դրամ։
Սոցիալական օժանդակության ծրագրերի մասով զեկուցվել է հետևյալը. ամբողջությամբ ավարտվել են 4-րդ, 6-րդ և 7-րդ միջոցառումները, նույնականացված բոլոր շահառուներին տրամադրվել է նախատեսված ֆինանսական աջակցությունը: 8-րդ ծրագրով ֆինանսական օժանդակություն է տրամադրվել 80505 շահառուի, ծավալը՝ 5 մլրդ 571 մլն դրամ, ևս 4227 դիմում մշակման փուլում է։ 9-րդ միջոցառմամբ փոխանցում է կատարվել 51791 շահառուի, ծավալը՝ 1 մլրդ 398 մլն դրամ, ավելի քան 130000 դիմում մշակվում է։ 11-րդ և 12-րդ միջոցառումներն ավարտված են, նախատեսված վճարումներն ամբողջությամբ կատարված են։ 13-րդ միջոցառումը իրականացման փուլում է։
Արդյունքների ամփոփումից հետո անդրադարձ է եղել դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի կատարմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։ Վարչապետը կարևորել է միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը և համապատասխան հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին։
Ապա քննարկվել են կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների չեզոքացման ուղղությամբ հետագա անելիքները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել գյուղատնտեսական նպատակների համար տրամադրվող վարկային պորտֆելի ավելացման հարցին։ Այս համատեքստում քննարկման առարկա են դարձել վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ երեկ կառավարությունում կայացած խորհրդակցության արդյունքները, աջակցության գործիքակազմը և ներկայացված առաջարկները։ Մտքերի փոխանակության ընթացքում ձևավորվել է ընդհանուր մոտեցում՝ այս փուլում ավելացնել ոլորտին տրամադրվող վարկային ռեսուրսների ծավալը և ընթացիկ պահանջարկը բավարարելուց հետո քննարկել ծրագրի հետագա ընթացքը։
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կառավարությունը կարևորում է գյուղատնտեսության ոլորտի խթանումը հակաճգնաժամային աջակցության կարևոր ուղղությունների շարքում և հաշվի առնելով այս գործիքի արդյունավետությունը՝ կընդլայնի 2-րդ միջոցառման շրջանակում տրամադրվող վարկային պորտֆելի ծավալը։ Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով սեղմ ժամկետում հաստատման ներկայացնել համապատասխան նախագիծ։
Խորհրդակցությանը նաև ներկայացվել են բնապահպանական և միաժամանակ սոցիալական էֆեկտի հնարավորություն ունեցող նախագծերի առաջարկներ։ Քննարկվել են դրանց իրականացման մեխանիզմներին և գործիքներին վերաբերող հարցեր։ Վարչապետն առաջարկել է շարունակել քննարկումներն առաջարկների կոնկրետացման և ծրագրերի մշակման ուղղությամբ:

Увеличится объем предоставляемых в сельскохозяйственных целях кредитных ресурсов
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжается обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в начале совещания были подведены итоги ежедневного мониторинга 13 утвержденных правительством мероприятий.
По части мероприятий экономической помощи было отмечено: в рамках первого мероприятия было одобрено 249 кредитных заявок на общую сумму 13 млрд 159 млн драмов; в рамках второго мероприятия - 2943 заявок, из которых 2632 - микрокредиты на поддержку сельского хозяйства, 311 - кредиты на другие сельскохозяйственные цели. В целом в рамках второго мероприятия уже выделено 4 млрд 343 млн драмов. В рамках третьего мероприятия утверждены 343 заявки на общую сумму 3 млрд 926 млн драмов. В рамках 5-го мероприятия 9901 бенефициару выплачено 1 млрд 597 млн драмов, а в рамках 10-го мероприятия выплачено 83,4 млн драмов 1485 фактическим бенефициарам.
По части мероприятий социальной помощи было доложено: полностью завершены 4-е, 6-е и 7-е мероприятия, всем идентифицированным бенефициарам была оказана финансовая поддержка. В рамках 8-го мероприятия финансовая помощь была оказана 80 тыс 505 бенефициарам, объем помощи составил 5 млрд 571 млн драмов, еще 4227 заявок находятся в стадии обработки. В рамках 9-го мероприятия была выплачена помощь 51 тыс 791 бенефициару, общий объем - 1 млрд 398 млн драмов, еще 130 тыс заявок находятся в стадии обработки. 11-е и 12-е мероприятия завершены, запланированные платежи произведены в полном объеме. 13-е мероприятие находится в стадии реализации.
После подведения итогов был затронут ряд вопросов, связанных с реализацией текущих программ. Премьер-министр подчеркнул важность эффективной реализации мер и дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Затем были обсуждены дальнейшие шаги по нейтрализации социально-экономических последствий коронавируса. В частности, был затронут вопрос увеличения кредитного портфеля, предоставляемого в сельскохозяйственных целях. В этом контексте были обсуждены итоги прошедшего вчера совещания в правительстве под председательством премьер-министра Пашиняна, инструментарий поддержки и представленные предложения. В ходе обмена мнениями был сформирован общий подход: на данном этапе увеличить объем предоставляемых сектору кредитных ресурсов и после удовлетворения текущего спроса обсудить дальнейший ход программы.
Никол Пашинян еще раз подчеркнул, что правительство придает важность стимуляции сельскохозяйственного сектора в качестве важного направления антикризисной поддержки и, учитывая эффективность этого инструмента, расширит объем кредитного портфеля, предоставляемого в рамках второго мероприятия. Премьер-министр поручил в короткие сроки представить соответствующий проект на утверждение.
На встрече также были представлены предложения по экологическим проектам, которые в то же время будут иметь социальный эффект. Были обсуждены вопросы, связанные с механизмами и инструментами их реализации. Премьер-министр предложил продолжить обсуждения по конкретизации предложений и разработке программ.