Փաշինյանը հակաճգնաժամային անելիքների համատեքստում շատ է կարևորում գյուղատնտեսության ոլորտը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20-ին անցկացրել է կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման հակաճգնաժամային միջոցառումների վերաբերյալ հերթական խորհրդակցությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկման թեման գյուղատնտեսության աջակցությանը միտված ընթացիկ ծրագրերն էին և ոլորտի երկարաժամկետ զարգացման հեռանկարները։ Խորհրդակցությանը մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ, ԱԺ պատգամավորներ, բանկային համակարգի, գիտական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ։
Դիմելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
այս ձևաչափով մենք ավանդաբար քննարկում ենք մեր հակաճգնաժամային միջոցառումները, և քանի որ հակաճգնաժամային անելիքների համատեքստում շատ կարևորում ենք գյուղատնտեսության ոլորտը, որոշեցինք հանդիպել նաև ոլորտի հետ անմիջական առնչություն ունեցող գործընկերների հետ և հասկանալ, թե ինչ անելիքներ և օպերատիվ լուծման խնդիրներ ունենք՝ երկարաժամկետ, միջնաժամկետ և կարճաժամկետ կտրվածքով։ Փորձենք այսօր պայմանավորվածություններ ձեռք բերել և որոշումներ կայացնել մեր առաջիկա անելիքների վերաբերյալ»:
Վարչապետը խոսքը փոխանցել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին, ով անդրադարձել է գյուղատնտեսության խթանման նպատակով իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակին և ոլորտի ընդհանուր վարկային պորտֆելին: Ապա նախարարը ներկայացրել է որոշակի ճյուղերի զարգացման նպատակով մշակված առաջարկները, որոնք ներառում էին անասնապահության, այգեգործության, տնկարանային տնտեսության, տոհմային անասնաբուծության և այլ ուղղություններով ծրագրերի, կիրառվող գործիքակազմի շրջանակի ընդլայնման, օժանդակության ծավալի, վարկային ռեսուրսների ավելացման գաղափարներ և այլն։
Ապա ներկայացվել է կառավարության հաստատած 3-րդ միջոցառման շրջանակում վարկավորման գործընթացների վերաբերյալ տեղեկատվություն. ստացվել է մոտ 7000 hայտ, որոնց մեծ մասը գալիս է առցանց համակարգով և հիմնականում վերաբերում է գյուղացիական տնտեսությունների միկրովարկերին՝ մինչև 1 մլն դրամ։ 1 շաբաթ է՝ վարկերն ակտիվ տրամադրվում են, հեռավար տարբերակով, սքորինգային համակարգով։ Մշտադիտարկման համաձայն՝ կառավարության աջակցության ծրագրերի շնորհիվ գյուղվարկերի նկատմամբ պահանջարկը, հետաքրքրությունը մեծացել են, և կանխատեսվում է, որ 2019 թ. համեմատ՝ այս տարի վարկավորման ծավալն աճելու է։
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում քննարկվել են մշակված առաջարկները և ընդհանրապես ստեղծված իրավիճակում գյուղոլորտի զարգացման ուղղությամբ քայլերը: Արծարծվել են գյուղվարկերի արդյունավետությանը, գյուղատնտեսական կարիքների համար դրանց նպատակային օգտագործմանը, վարկային ռեսուրսների ծավալի ավելացմանը, ինչպես նաև դրանց շղթայական ազդեցությանը՝ արտադրողականության աճին, ֆերմերային տնտեսությունների խթանմանը վերաբերող և այլ հարցեր։ Գյուղատնտեսության ոլորտի երկարաժամկետ զարգացման և արդյունավետության բարձրացման համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև գյուղացիական տնտեսությունների խոշորացմանը։ Վերոնշյալ թեմաների առնչությամբ ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ և դիտարկումներ:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է եղել նաև գյուղատնտեսական տարվա կանխատեսման աշխատանքներին։ Վարչապետին զեկուցվել է պարարտանյութի, ջրի, դիզվառելիքի պահանջարկի, առկա ծավալների, գնագոյացման գործընթացների վերաբերյալ օպերատիվ տեղեկատվություն, նշվել է, որ ներմուծվող պարարտանյութի դեֆիցիտ չկա, անհրաժեշտ պահանջարկը բավարարելու համար առկա է բավարար խմբաքանակ։ Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ուշադրության կենտրոնում պահել գյուղատնտեսական տարվա նախապատրաստման հետ կապված աշխատանքները և հետևել դրանց պատշաճ իրականացմանը:
Ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը՝ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել մասնակիցներին արդյունավետ քննարկման համար և նշել, որ կառավարությունը կուսումնասիրի և կքննարկի ներկայացված առաջարկներն ու դիտարկումները: Անդրադառնալով գյուղացիական տնտեսությունների խոշորացմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հարցը գտնվում է կառավարության՝ ոլորտի զարգացման օրակարգի առաջնահերթությունների շարքում, և առաջարկել է ձևավորել համատեղ աշխատանքային խումբ՝ այս ուղղությամբ անելիքները քննարկելու համար։

В контексте антикризисных мер мы придаем важное значение сельскохозяйственной сфере։ премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось очередное обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
Темой обсуждения были текущие программы по поддержке сельского хозяйства и перспективы долгосрочного развития сферы. В совещании приняли участие руководители заинтересованных ведомств, депутаты НС, представители банковской системы, научных и общественных кругов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, обращаясь к присутствующим, премьер-министр Пашинян отметил: “Уважаемые коллеги,
В этом формате мы традиционно обсуждаем наши антикризисные мероприятия, и поскольку в контексте антикризисных действий мы придаем особое значение сельскому хозяйству, то решили встретиться с непосредственно связанными с этим сектором партнерами и понять необходимые шаги, определить проблемы, требующие оперативных решений в долгосрочной, среднесрочной и краткосрочной перспективе. Попробуем сегодня достичь договоренностей и принять решения о наших дальнейших шагах”.
Премьер-министр передал слово министру экономики Тиграну Хачатряну, который коснулся рамок программ государственной поддержки по развитию сельского хозяйства и общего кредитного портфеля отрасли. Затем министр представил разработанные для развития отдельных отраслей предложения, которые включают в себя программы по развитию животноводства, садоводства, племенного скотоводства и других направлений, расширению рамок используемых инструментов и объема поддержки, увеличению кредитных ресурсов и т.д.
Затем была представлена информация о процессе кредитования в рамках утвержденного правительством 3-го мероприятия: получено около 7000 заявок, большинство из которых поступает через онлайн-систему и в основном связаны с микрокредитами фермерских хозяйств - до 1 млн драмов. В течение одной недели кредиты активно предоставляются дистанционным образом через скоринговую систему. Согласно мониторингу, благодаря государственным программам поддержки спрос и интерес к сельскохозяйственным кредитам возросли, и прогнозируется, что в текущем году по сравнению с 2019 годом объем кредитования увеличится.
Затем состоялся заинтересованный обмен мнениями, в ходе которого были обсуждены разработанные предложения и шаги по развитию сельского хозяйства в сложившейся ситуации. Были обсуждены вопросы, связанные с эффективностью сельскохозяйственных кредитов, их целевым использованием для нужд сельского хозяйства, увеличением объема кредитных ресурсов, а также их цепным воздействием - рост производительности, продвижение фермерских хозяйств и др. В контексте долгосрочного развития и эффективности сельского хозяйства был также затронут вопрос укрупнения фермерских хозяйств. По вышеуказанным темам был представлен ряд предложений и замечаний.
В ходе совещания были также затронуты работы по прогнозированию сельскохозяйственного года. Премьер-министру была представлена оперативная информация о спросе на удобрение, воду, дизельное топливо, а также текущих объемах, процессах ценообразования. Было отмечено, что нет недостатка в импортируемых удобрениях, наличествует достаточная партия для удовлетворения спроса. Глава правительства поручил ответственным лицам держать в центре внимания подготовку к сельскохозяйственному году и следить за их надлежащим выполнением.
Подводя итоги совещания, премьер-министр поблагодарил участников за эффективное обсуждение и отметил, что правительство изучит и обсудит представленные предложения и замечания. Коснувшись вопроса о расширении фермерских хозяйств, Никол Пашинян отметил, что этот вопрос является одним из приоритетов повестки правительства в области развития сферы, и предложил создать совместную рабочую группу для обсуждения дальнейших шагов в этом направлении.