Ոստիկանության բարեփոխումների առանցքում են լինելու ՆԳՆ-ի ու պարեկային ծառայության ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետին մանրամասն ներկայացվել են բարեփոխումների շրջանակում 2020-2022 թվականներին նախատեսվող գործողությունները: Բարեփոխումների առանցքում են լինելու Ներքին գործերի նախարարության ու պարեկային ծառայության ստեղծումը: Ռազմավարությամբ առաջարկվում է բարեփոխումների հետևյալ առաջնահերթ ուղղությունները. ոստիկանության համակարգում կառուցվածքային փոփոխություններ և գործառույթների հստակեցում, պարեկային ծառայություն և օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ստեղծում, նախաքննության արդյունավետության բարձրացում, հասարակական կարգի պահպանություն, համայնքային ոստիկանության վերաիմաստավորում, ոստիկանությունում ծառայության գրավչություն, կադրերի պատրաստում և մասնագիտական զարգացում, մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավում, թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության ապահովում:
Ըստ այդմ, անդրադարձ է կատարվել վերը նշված առաջնահերթությունների իրականացման ուղղությամբ նախատեվսող աշխատանքներին ու միջոցառումներին, գործողությունների հերթականությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ոստիկանության համակարգում բարեփոխումների իրականացումն ու ոստիկանության ծառայողի նոր կերպարի ձևավորումը: «Ոստիկանությունում ծառայությունը պետք է դարձնել գրավիչ և համակարգն ապահովել բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող կադրերով»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ընդգծելով նաև սոցիալական երաշխիքների ապահովման անհրաժեշտությունը: Անդրադառնալով ճանապարհային երթևեկության հսկողությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ քաղաքականությունը պետք է լինի ոչ թե քաղաքացիներին տուգանելը՝ այլ կանոնների խախտման կանխարգելման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացումը: «Մեր այս ծրագիրը մեծ կարևորություն ունի, և ես ոչ մի խոչընդոտ չեմ տեսնում, որ այն իրականացնենք նախանշված ժամկետներում»,- նշել է վարչապետը և պատասխանատուներին տվել ռազամավարությունն իրականացնելու հետ կապված կոնկրետ հանձնարարականներ:
Ռազմավարությամբ նախատեսվում է, որ պարեկային ծառայությունն սկսելու է գործել արդեն 2021 թվականի առաջին եռամսյակում:

PM chairs consultation on draft strategy of Police reforms
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan chaired a consultation today during which the draft strategy of Police reforms were discussed, the PM’s Office told Armenpress.
The PM was thoroughly introduced on the actions expected to be taken in 2020-2022 on the sidelines of the reforms. The reforms will mainly focus on creating a Ministry of Interior and a patrol service. According to the strategy the following priority directions of the reforms are proposed: structural changes in the Police system and clarification of functions, creation of a patrol service and an operative management center, raising the efficiency of preliminary investigation, maintenance of public order, revision of community police, attractiveness of service in the Police, preparation of personnel and professional development, improvement of human rights, transparency and public accountability.
PM Pashinyan highlighted the implementation of reforms in the Police system and the formation of a new image of a police officer. “The service in the Police should become attractive and the system must be provided with cadres with high professionalism”, he said, highlighting the necessity of ensuring social guarantees.
Touching upon the road traffic control Pashinyan said the policy should be not fining the citizens, but taking measures to prevent violation of rules. “Our this project is very important, and I do not see any obstacle for it to be implemented within the set timetable”, the PM said and gave concrete instructions to the responsible officials for implementing the strategy.