ԵԽ պատգամավորը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և անվտանգության ու պաշտպանության ենթահանձնաժողովի մշտական անդամ Լարս Պատրիկ Բերգը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում ասված է.
«Ձերդ գերազանցություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյան,
խնդրում եմ՝ ընդունեք իմ ջերմագույն շնորհավորանքները Արցախի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, ինչպես նաև իմ շնորհավորանքները բուն ընտրության կապակցությամբ, որն անցավ արտակարգ իրավիճակի պայմաններում:
Ժողովրդավարության նման հաջող դրսևորումը կարող է միայն բարձրացնել Արցախի միջազգային հեղինակությունը, և ես հույս ունեմ, որ այժմ կստեղծվի հնարավորություն, որ Արցախն իր տեղը զբաղեցնի ազգերի համայնքում, տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու նպատակով համագործակցի հարևանների հետ:
Ես հիասթափությամբ կարդացի ընտրությունների ընթացքի վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին գործերի ծառայության հայտարարությունը: Որպես Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ կփորձեմ այս հարցը բարձրացնել փոխնախագահ Ջոսեպ Բորելի մոտ, ինչպես նաև խորհրդարանական հարցադրման ձևաչափով հարց կուղղեմ, թե արդյոք կարող ենք համոզել Եվրոպական համաժողովին՝ ավելի կառուցողական ուղղություն ունենալու:
Խնդրում եմ, մի երկմտեք կապվել ինձ հետ այն դեպքերում, երբ ես կարող եմ օգտակար լինել, և ևս մեկ անգամ ընդունեք իմ ջերմ շնորհավորանքները»:

YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. Member of the European Parliament, permanent member of the Committee on Foreign Affairs and Subcommittee on Security and Defense, Lars Patrick Berg, sent a congratulatory letter to the newly-elected President of Artsakh Arayik Harutyunyan.
“Your Excellency
President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan,
Please accept my warmest congratulations on your election as President of Artsakh, as well as my congratulations on the election itself which was held under the conditions of state of emergency.
Such successful demonstration of democracy can only raise Artsakh’s international reputation, and I hope that now there will be an opportunity for Artsakh to capture its place in the community of nations, cooperate with neighbors aimed at ensuring peace and stability in the region.
I was disappointed when I read the statement of the European Commission’s External Action Service on the process of the elections. As member of the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs I will try to raise this issue in Vice President Josep Borrell, as well as will address a question at the parliamentary question format whether we can convince the European Conference to have a more constructive direction.
Please, do not hesitate to contact me if I can be useful, and once again accept my warmest congratulations”.