Սերժ Սարգսյանն արտակարգ դրության ավարտից հետո Ապրիլյան պատերազմի թեմայով մամուլի ասուլիս կհրավիրի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության ավարտից հետո Ապրիլյան պատերազմի թեմայով մամուլի ասուլիս կհրավիրի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սարգսյանն ասաց ապրիլի 16-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում։
Սարգսյանը Ազգային ժողով է հրավիրվել, մասնակցելու Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի նիստին։
«Հարգելի լրագրողներ, ես ձեզնից ավելի շատ եմ շահագրգռված շփվելու մեր լրատվամիջոցների հետ, պարզ պատճառով, որովհետև ես ոչինչ չունեմ թաքցնելու, և եկել է այն ժամանակը, որ ես պատրաստ եմ պատասխանելու բոլոր հարցերին։ Ես դիմել եմ հանձնաժողովին` իմ մասնակցությամբ նիստն անցկացնել արտակարգ դրության ավարտից հետո, բայց հանձնաժողովը նպատակահարմար համարեց նիստն անցկացնել ամսի 16-ին, ուստի ես այդ հնարավորությունից զրկված եմ, որովհետև հարցն այնքան է կարևոր, որ ոտքի վրա մեկ-երկու հարցի պատասխանելով չեմ գոհացնի ձեզ։ Արտակարգ դրության ավարտից անմիջապես հետո բոլոր լրատվամիջոցներին կհրավիրեմ և միայն ապրիլյան իրադարձությունների հետ կապված կպատասխանեմ ձեր բոլոր հարցերին»,- ասաց Սարգսյանը։
Հանձնաժողովի նիստն ընթանում է դռնփակ ռեժիմով, իսկ հանձնաժողովը Սարգսյանին կտրամադրի նիստի տեսագրությունը։
Ապրիլի 7-ին Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը պաշտոնական գրությամբ պատասխանել էր ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի գրությանը՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության կողմից արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգման որոշում կայացնելու դեպքում անգամ Սարգսյանը պատրաստ է ապրիլի 16-ին՝ ժամը 14:00-ին, այցելել քննիչ հանձնաժողով։
Գրասենյակը խնդրել էր պարզաբանել` արդյոք հանձնաժողովի փակ նիստը ձայնագրվում է, թե ոչ և տեղեկացրել, որ Սերժ Սարգսյանը նպատակահարմար է գտնում քննիչ հանձնաժողով այցելել` պայմանով, որ ձայնագրության մեկ օրինակը նիստից հետո տրամադրվելու է ՀՀ երրորդ նախագահին, եթե նիստի ընթացակարգով ձայնագրություն նախատեսված է, հակառակ դեպքում` տալ ձայնագրման հնարավորություն:
Ապրիլի 6-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում նշել էր, որ 2016 թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողովը 25 հազար էջ փաստաթուղթ է ուսումնասիրել։ Վարչապետի կարծիքով՝ երբ Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու 2016-ին Գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը ներկայանան քննիչ հանձնաժողովի նիստին, դա կլինի հանձնաժողովի աշխատանքի կուլմինացիան։

После чрезвычайного положения С. Саркисян созовет пресс-конференцию относительно Апрельской войны
Третий президент Республики Армения Серж Саркисян после снятия объявленного в Армении чрезвычайного положения созовет пресс-конференцию относительно Апрельской войны. Как передает «Арменпресс», об этом С. Саркисян сказал 16 апреля в беседе с журналистами в Национальном собрании.
Саркисян был приглашен в Национальное собрание для участия в заседании комиссии по расследованию обстоятельств Апрельской войны.
“Уважаемые журналисты, я больше Вас заинтересован в общении с нашими СМИ по простой причине, потому что мне нечего скрывать, и пришло время, когда я готов ответить на все вопросы. Я обратился в комиссию с просьбой провести заседание с моим участием после окончания чрезвычайного положения, но комиссия посчитала целесообразным провести заседание 16-го числа, поэтому сейчас я лишен этой возможности, поскольку вопрос настолько важен, что, ответив на 1, 2 вопроса, я не удовлетворю ваш интерес. Сразу после снятия чрезвычайного положения я приглашу все СМИ и отвечу на все ваши вопросы в связи с апрельскими событиями”, - сказал Саркисян.
Заседание комиссии проходит в закрытом режиме, комиссия предоставит Саркисяну видеозапись заседания.
7 апреля офис Сержа Саркисяна в официальном письме ответил на письмо председателя постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна, отметив, что даже в случае принятия правительством решения о продлении срока чрезвычайного положения Саркисян готов 16 апреля в 14:00 посетить следственную комиссию.
Офис попросил разъяснить, записывается ли закрытое заседание комиссии или нет, и сообщил, что Серж Саркисян считает целесообразным посетить следственную комиссию при условии, что один экземпляр видеозаписи заседания после будет передан третьему президенту, если по процедуре заседания предусмотрена запись, в противном случае - дать возможность записи.
6-го апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире в Facebook отметил, что специальная следственная комиссия, созданная для изучения обстоятельств развернувшихся в апреле военных действий, уже рассмотрела 25 тысяч страниц документов. По мнению премьера, когда третий президент Республики Армения Серж Саркисян и начальник Генштаба в 2016 году Юрий Хачатуров явятся на заседание следственной комиссии, это будет кульминацией работы комиссии.