Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է․
«Մեծարգո պարոն Հարությունյան,
Իմ և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Արցախի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու առիթով։
Տեղի ունեցած նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններում Արցախի ժողովուրդն արտահայտեց իր քաղաքական կամքը՝ իրացնելով մրցակցային ընտրությունների միջոցով պետական կառավարման մարմիններ ձևավորելու իր անքակտելի իրավունքը:
Արցախի ժողովուրդը մեկ անգամ ևս հաստատեց իր հողի վրա ապրելու, ինքնակազմակերպվելու, աշխատելու եւ արարելու իր աննկուն կամքն ու իրավունքը: Մեկ անգամ ևս ապացուցվեց, որ Արցախն անկախ և ժողովրդավարական պետություն է՝ իր կայացած ինստիտուտներով և հասուն քաղաքացիական հասարակությամբ:
Արցախի Հանրապետության մեծարգո նորընտիր Նախագահ,
Դուք ստացել եք Արցախի ժողովրդի մանդատը՝ ամրապնդելու Արցախի անվտանգությունը, զարգացնելու տնտեսությունը և կառուցելու ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված հասարակություն:
Այս նպատակին հասնելու համար Դուք որդեգրել եք պետական կառավարման համակարգի, տնտեսական, քաղաքական, դատաիրավական, հանրային կյանքի այլ ոլորտներում խորը եւ համակարգված բարեփոխումներ իրականացնելու օրակարգ՝ եւ այս գործընթացում կարող եք հույս դնել Հայաստանի կառավարութան եւ անձամբ իմ աջակցության վրա։
Ձեզ եւ Արցախի հերոսական ժողովրդին մաղթում եմ հաջողություն, բազմաթիվ ձեռքբերումներ, որին համոզված եմ՝ կկարողանանք հասնել մեր լավագույն ջանքերը մեկտեղելով»։

YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to President-elect of Artsakh Arayik Harutyunyan. As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, the message runs as follows,
''Honorable Mr. Harutyunyan,
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and personally me, I congratulate you on being elected the President of the Republic of Artskh.
The people of Artsakh expressed their political will in the presidential and parliamentary elections of Artsakh, realizing their inalienable right to form their state bodies through competitive elections.
The people of Artsakh once again reaffirmed their unwavering will and right to live, work and create in their motherland. This once again comes to prove that Artsakh is an independent and democratic country with its accomplished institutions and mature civil society.
Honorable President-elect of Artsakh,
The people of Artsakh granted you with the mandate to reinforce Artsakh's security, develop economy and establish democratic values, a society based on human rights and fundamental freedoms.
For achieving this goal, you have adopted a comprehensive reform agenda in the spheres of state administration, economy, politics, judiciary and other spheres of social life and you can rely on the support of the Government of the Republic of Armenia and personally me in this process.
I wish you and the heroic people of Artsakh success, numerous achievements which I believe will be possible to achieve by joining our best efforts''.