Արցախում քաղաքական հետապնդում չի լինելու. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի քվեարկության նախնական արդյունքներով Արցախի նախագահ ընտրված Արայիկ Հարությունյանը քաղաքական գործիչներից և քաղաքացիներից որևէ մեկի հետ խնդիր չունի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հարությունյանն ասաց ապրիլի 15-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Արցախում իրականացնելու եմ այնպիսի քաղաքականություն, որ կարողանանք համախմբել մեր հասարակությանը, համախմբված դիմակայենք մարտահրավերները։ Որևէ խնդիր որևէ քաղաքական գործչի հետ մենք չունենք։ Քաղաքական հետապնդում չի լինելու ոչ մեկի նկատմամբ»,- ասաց Հարությունյանը։
Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ նախընտրական փուլում իր հասցեին հնչած բազմաթիվ վիրավորական հայտարարությունների առնչությամբ ցանկացել է դիմել դատարան, սակայն այժմ մտափոխվել է։
Ապրիլի 14-ին կայացած Արցախի Հանրապետության նախագահահական ընտրությունների երկրորդ փուլի նախնախակ արդյունքներով` 88% ձայնով նախագահ է ընտրվել Արայիկ Հարությունյանը։ Նախագահի մյուս թեկնածու Մասիս Մայիլյանը ստացել է 12% ձայն։
Նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանը «Ֆեսյբուք»-ի իր էջում արցախցիներին կոչ էր արել չմասնակցել ապրիլի 14-ին կայանալիք ընտրություններին՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի տարածման վտանգը։
Արցախում կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվել էր ապրիլի 7-ին Միրիկ գյուղում, դեպքերի թիվը հասել է 6-ի: Միրիկ գյուղի բոլոր բնակիչներն ինքնամեկուսացվել են։ Մեկուսացված է 17 անձ։ Երկրում հայտարարված է արտակարգ իրավիճակ։

There will be no political persecution in Artsakh, says President-elect Arayik Harutyunyan
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Arayik Harutyunyan, who has been elected President of Artsakh based on the preliminary results of the voting in the second round of the presidential election, says he has no problem with any of the politicians and citizens.
“I am going to run a policy in Artsakh so that we can unite our society and jointly tackle the challenges. We do not have any problem with any politician. There will not be a political persecution against anyone”, he said during a press conference today.
The President-elect said during the pre-election stage he wanted to appeal to court over many insulating statements in his address, but now he has changed his mind.
The voting in the second round of the presidential election was held in Artsakh on April 14. According to the preliminary results, Arayik Harutyunyan was elected President of Artsakh with 88% of votes. The other candidate, current foreign minister Masis Mayilyan received 12% of votes.