Պարենային որոշ ապրանքների և բժշկական նշանակության պարագաների ներմուծման մաքսատուրքերը զրոյացվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի մասնակցությամբ ապրիլի 3-ին կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստիN 33 որոշմամբհաստատվել է կրիտիկական ներմուծման ապրանքները ցանկը, որոնց նկատմամբ սակագնային արտոնություն է սահմանվում 2020 թվականի ապրիլի 1-ից հունիսի 30-ը ներառյալ` երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ երկրներ ներմուծելիս մաքսատուրքերից ազատման տեսքով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ցանկում ներառվել են մի շարք գյուղատնտեսական եւ պարենային ապրանքներ, մասնավորապես՝ կարտոֆիլ, սոխ, սխտոր, կաղամբ, գազար, պղպեղ, տարեկան, բրինձ, հնդկաձավար, հյութեր եւ մանկական սննդի համար պատրաստի մթերքներ, ինչպես նաև որոշ դեղամիջոցներ եւ բժշկական նշանակության պարագաներ:
«Որոշումն արդեն ուժի մեջ է մտել և տարածվում է որոշման հավելվածում նշված ցանկի ապրանքների վրա:
Ուժի մեջ է մտել նաև34 N որոշումը, որով ընդլայնվել է ս.թ. մարտի 16-իորոշմամբհաստատված մինչև սույն թվականի սեպտեմբերի 30-ը երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող անհատական պաշտպանության միջոցներ, ախտահանման միջոցներ, առանձին բժշկական սարքավորումներ և նյութեր ներառող ապրանքների ցանկը, որոնց ներմուծման մաքսատուրքը զրոյացվել են»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

При ввозе некоторых продовольственных товаров и предметов медицинского назначения таможенные пошлины
Принятым на состоявшемся 3 апреля с участием вице-премьера Мгера Григоряна очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии решением № 33 утвержден перечень критических ввозимых товаров, в отношении которых вводится тарифная льгота в виде освобождения от таможенных пошлин при ввозе в страны ЕАЭС из третьих стран с 1 апреля по 30 июня 2020 года включительно.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера Армении Мгера Григоряна, в список включен ряд сельскохозяйственных и продовольственных товаров, в частности, картофель, лук, чеснок, капуста, морковь, перец, рожь, рис, гречка, соки и готовые продукты для детского питания, а также некоторые лекарства и предметы медицинского назначения.Решение уже вступило в силу и распространяется на товары из перечня, указанного в приложении к решению.
Вступило в силу также решение N 34, которым расширен утвержденный решением от 16 марта текущего года перечень ввозимых на территорию ЕАЭС из третьих стран товаров, включающих средства индивидуальной защиты, дезинфекционные средства, отдельные медицинские оборудования и материалы, в отношении которых до 30 сентября таможенная пошлина обнулена.