Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է գյուղոլորտի վարկային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել է գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետին, մասնավորապես, զեկուցվել է Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության, ինչպես նաև Արժեշղթաների զարգացման ծրագրերի ընթացքը, որոնք մեկնարկել են 2019 թվականից:
Առաջին ծրագրի շրջանակում գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին նախորդ տարի հատկացվել է 612 միավոր գյուղտեխնիկա, կառուցվել են նոր արոտավայրեր՝ անհրաժեշտ խմոցիներով, ինչպես նաև 42 կմ ջրագիծ: Այս տարի նախատեսվում է կոոպերատիվները համալրել ևս 190 միավոր գյուղտեխնիկայով և կառուցել 41 կմ ջրագիծ: Այս ծրագրով ակնկալվում են նաև խնայողություններ, որոնք կուղղվեն այլ նախագծերի իրականացմանը:
Երկրորդ ծրագրով գյուղոլորտում նախագծեր իրականացնող ընկերություններին տրամադրվում են դրամաշնորհներ, տարբեր համայնքներում կառուցվում անասնապահական սպասարկման նոր կենտրոններ:
Պատասխանատուները նշել են, որ շինաշխատանքների համար նախատեսված մրցույթներն ու գնման գործընթացներն ընթացքի մեջ են ու նախատեսված ժամանակահատվածում ծրագրերը կիրականացվեն:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վարկային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը և նշել, որ գյուղոլորտում ենթակառուցվածքների բարելավումն ու կոոպերատիվների ձևավորումը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

Обсужден процесс реализации кредитных программ в сфере сельского хозяйства
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации кредитных программ в сфере сельского хозяйства.
В частности, премьер-министру доложили о процессе осуществления стартовавших в 2019 году программ Управления и конкурентоспособности сельскохозяйственных ресурсов общин и Развитие ценовых цепочек.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в рамках первой программы сельскохозяйственным кооперативам в прошлом году было предоставлено 612 единиц сельскохозяйственной техники, созданы новые пастбища с необходимой питьевой водой, а также проложено 42 км водопровода. В этом году планируется пополнить кооперативы 190 единицами сельскохозяйственной техники и проложить 41 км водопровода. Ожидается, что программа позволит сэкономить средства, которые будут направлены на реализацию других проектов.
В рамках второй программы компаниям, реализующим проекты в сельскохозяйственной сфере, предоставляются гранты на строительство в разных общинах новых центров обслуживания скотоводства.
Ответственные лица отметили, что тендеры и процессы закупок для строительных работ уже стартовали, и программы будут реализованы в запланированные сроки.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность эффективной реализации кредитных программ и отметил, что улучшение инфраструктуры в сфере сельского хозяйства и формирование кооперативов находятся в центре внимания правительства.