Կառավարությունը Հ. Թումանյանի անվան պետհամալսարանի ռեկտորի պաշտոնում հաստատեց Ռուստամ Սահակյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց «Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի պաշտոնում Ռուստամ Ռաֆիկի Սահակյանի ընտրության արդյունքները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2020 թվականի մարտի 1-ին կայացել է Վանաձորի Հ․Թումանյանի անվան պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որին մասնակցում են խորհրդի բոլոր՝ 24 անդամները:
Փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքում քվեները 4 թեկնածուների միջև բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ Ռուբիկ Դալլաքյան՝ 1 կողմ , Ստեփան Ստեփանյանց՝ 1 կողմ, Ռուստամ Սահակյան՝15 կողմ, Զարուհի Վարդանյան՝ 6 կողմ, բոլորին դեմ՝ 1:
Ռեկտորն ընտրվում է ՀՀ օրենսդրությամբ և բարձրագույն ուսումնական հաստատության կանոնադրությամբ սահմանված բաց մրցույթի կարգով՝ ուսումնական հաստատության խորհրդում, գաղտնի քվեարկությամբ, 5 տարի ժամկետով:

Решением правительства Рустам Саакян утвержден на должность ректора университета им. О. Туманяна
Правительство утвердило результаты выборов ректора Ванадзорского государственного университета им. О. Туманяна. Ректором избран Рустам Рафикович Саакян.
Как передает «Арменпресс», в обосновании решения отмечается, что 1 марта 2020 года состоялось заседание Совета попечителей Ванадзорского государственного университета им. О. Туманяна, в котором приняли участие все 24 члена совета.
В результате закрытого тайного голосования голоса распределились между 4 кандидатами следующим образом: Рубик Даллакян - 1 голос , Степан Степанян – 1 голос, Рустам Саакян - 15 голосов, Заруи Варданян - 6 голос, против всех - 1 голос.
Ректор выбирается в порядке открытого конкурса, предусмотренного законодательством Республики Армения и Уставом высшего учебного заведения, в Совете учебного заведения, тайным голосованием, сроком на 5 лет.