Փոխվարչապետ Գրիգորյանը միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Կառավարության աջակցության ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի նախաձեռնությամբ մարտի 31-ին կազմակերպվել է ՀՀ պարետատան, առողջապահության և արտաքին գործերի նախարարությունների, Հայաստանի զարգացման գործընկերներ՝ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, զարգացման գործակալությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեսակոնֆերանս:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, Տեսակապի միջոցով կազմակերպված քննարկման ժամանակ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Կառավարության կողմից նախաձեռնված կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումները և առաջարկել միավորել ջանքերը դրանք ավելի արդյունավետ և թիրախային դարձնելու համար:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը ներկայացրել է միջազգային գործընկերների աշխատանքների համակարգման գործընթացը և ընդգծել իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցել ՀՀ կառավարության ջանքերին՝ ուղղված կորոնավիրուսային հիվանդության տարածմանը:
Քննարկման ժամանակ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը գործընկերներին ներկայացրել է Կառավարության կողմից իրականացնող հակահամաճարակային միջոցառումները:
Միջազգային մի շարք գործընկերներ ներկայացրել են առկա իրավիճակում իրենց կազմակերպությունների արագ արձագանքնման աջակցության գործիքակազմն ու հնարավորությունները:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն անձամբ իր և կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին այս կարևոր փուլում Հայաստանի կողքին լինելու համար:

Мгер Григорян представил международным партнерам инициированные правительством программы поддержки
По инициативе вице-премьера Мгера Григоряна и постоянного координатора ООН в Армении Шомби Шарпа сегодня состоялась видеоконференция с участием представителей комендатуры, министерств здравоохранения и иностранных дел, партнеров Армении по развитию - руководителей международных финансовых организаций, агентств развития и дипломатических миссий.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе обсуждения вице-премьер Мгер Григорян представил международным партнерам меры правительства по устранению экономических последствий коронавируса и предложил объединить усилия, чтобы сделать их более эффективными и целенаправленными.
Постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп представил процесс координации работы международных партнеров и подчеркнул их готовность и впредь поддерживать усилия правительства Армении по борьбе с распространением коронавирусной инфекции.
В ходе обсуждения заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян представила партнерам осуществляемые правительством противоэпидемические меры.
Ряд международных партнеров представили инструменты и возможности своих организаций для быстрого реагирования на текущую ситуацию.
Подводя итоги встречи, вице-премьер Мгер Григорян от себя и от имени правительства поблагодарил международных партнеров за оказываемую Армении поддержку на этом важном этапе.