Գյուղատնտեսական ոլորտին վերաբերող վարկերը զրոյացվում են և համաֆինանսավորվում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման երկրորդ միջոցառումը միտված է oժանդակել գյուղատնտեսական ոլորտի ձեռնարկություններին և անհատներին, ովքեր դրամական միջոցներ ներգրավելու խնդիր ունեն։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 30-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Գործիքը նպաստում է նաև կոոպերատիվների ձևավորմանը»,- ասաց Գրիգորյանը։
Երկրորդ միջոցառմամբ առաջարկվում է գյուղատնտեսության ոլորտում կարողությունների զարգացման, ոռոգման արդիական համակարգերի, գյուղատնտեսությունում կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, խաղողի, ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտղանոցների հիմնման, տոհմային տավարաբուծության և ոչխարաբուծության ու այծաբուծության զարգացման, ինչպես նաև ագրովերամշակման ոլորտին գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով վարկերի և գյուղատնտեսական տեխնիկայի ու ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումները լիզինգով ձեռք բերելու համար սահմանել 0% տոկոսադրույք, ընդ որում կապալառուի միջոցով կառուցվող ջերմատները, սառնարանային և գյուղատնտեսական նշանակության պահեստային տնտեսությունները կարող են այսուհետև դիտարկվել որպես լիզինգի առարկա։
Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների զարգացման համար նույնպես սահմանվում են 0% տոկոսադրույքով վարկեր և համաֆինանսավորում՝ տարբեր նպատակների վարկերի համար տարբերակված չափաքանակներով։

Кредиты сельскохозяйственной сферы будут обнулены и софинансированы
Второе мероприятие по нейтрализации экономических последствий коронавируса направлено на содействие предприятиям и частным лицам сельскохозяйственной сферы, имеющим проблемы с привлечением денежных средств.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 30 марта сказал вице-премьер Армении Мгер Григорян.
“Инструмент способствует также и формированию кооперативов”, - сказал Григорян.
Вторым мероприятием предлагается установить 0% процентную ставку для развития возможностей в сфере сельского хозяйства, современных систем орошения, внедрения градозащитных сетей в сельском хозяйстве, создания интенсивных фруктовых садов и ягод, обрабатываемых современными технологиями, развития племенного скотоводства, овцеводства и козеводства, а также для приобретения по лизингу оборудования сельскохозяйственной техники и агропродовольственной сферы. При этом теплицы, холодильные и складские хозяйства сельскохозяйственного назначения, строящиеся подрядчиком, могут рассматриваться как предмет лизинга.
Для развития сельскохозяйственных кооперативов также устанавливаются кредиты с 0% процентной ставкой и софинансированием с дифференцированными размерами кредитов для различных целей.