Տոկիոյի ՕԽ-ի կազմկոմիտեն սկսել է այլընտրանքային տարբերակներ մտածել խաղերի անցկացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները սկսել են խաղերի կայացման այլընտրանքային սցենարներ մտածել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է Reuters-ը: Կազմակերպիչները, արդեն իսկ սկսել են հնարավոր այլ տարբերակներ մտածել խաղերի անցկացնամ վերաբերյալ, քանի որ մի քանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեներ հանդես էին եկել խնդրանքով` հետաձգել Տոկիոյի խաղերը: Ըստ աղբյուրի` քննարկվում է տարբերակ խաղերը մեկ ամսով կամ 45 օրով հետաձգել:
32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կհյուրընկալի Տոկիոն: Դրանք կմեկնարկեն հուլիսի 24-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 9-ին: Աշխարհի 206 երկրներից մոտ 11 հազար մարզիկներ կմրցեն 33 մարզաձևերում: Հեռավոր 1964 թվականից հետո Տոկիոն երկրորդ անգամ է հյուրընկալելու Օլիմպիական խաղերը: Օլիմպիական խաղերի ջահը կշռում է 1,2 կգ և ունի ոսկե սակուրայի տեսք: Ջահը վերևից հիշեցնում էսակուրայի ծաղիկ: Ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը հիմնադրվել են 1896 թվականին ֆրանսիացի Պիեր դե Կուբերտենի կողմից: Առաջին ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը կայացել են Աթենքում նույն 1896 թվականին: Օլիմպիական խաղերի պատմության մեջ միայն համաշխարհային պատերազմների պատճառով չեղարկվելեն երեք խաղեր` 1916 թվականին Բեռլինում, 1940 թվականին՝ Տոկիոյում և 1944 թվականին՝ Լոնդոնում: Մինչ այս ամենաշատ Օլիմպիական խաղեր հյուրընկալել էր Լոնդոնը (1908, 1948, 2012):

Оргкомитет ОИ-2020 ищет альтернативный вариант проведения Игр
Организаторы уже начали думать о других возможных способах проведения Игр, поскольку несколько Национальных олимпийских комитетов выступили с просьбой отложить проведение Токийских игр. По словам источника, обсуждается возможность отсрочки игр на месяц или 45 дней.
XXXII летняя Олимпиада пройдет в Токио. Они начнутся 24 июля и завершатся 9 августа. В 33 видах спорта будут соревноваться около 11 000 спортсменов из 206 стран. Токио примет Олимпиаду во второй раз во второй раз с 1964 года.
Олимпийский факел весит 1,2 кг и выглядит как золотая сакура. Сверху факел по форме напоминает цветок сакуры.
Современные Олимпийские игры были основаны в 1896 году французом Пьером де Кубертеном. Первые современные Олимпийские игры были проведены в Афинах в 1896 году. В истории Олимпийских игр только из-за мировых войн были отменены три игры: в 1916 году в Берлине, в 1940-м — в Токио и в 1944-м — в Лондоне. До этого в Лондоне проходило большинство Олимпийских игр (1908, 1948, 2012).