Օլիմպիական խաղերի չեղարկումը կկործանի 11 հազար մարզիկի երազանք. Թոմաս Բախ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմա Բախի կարծիքով Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի չեղարկումը կկործանի հազարավոր մարզիչների երազանքները:
«Օլիմպիական խաղերի չեղարկումը կկործանի 11 հազար մարզիկի երազանք: Նման որոշում ընդունելը արդարացի չէր լինի: Խաղերի կազմակերպումը հսկայական ջանքեր, միջոցներ և ներդրում է պահանջում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Բախի խոսքերը փոխանցում է գերմանական Südwestrundfunk ռադիոն:
Ավելի վաղ, մի քանի Ազգային օլիմիական կոմիտեներ խնդրել էին ՄՕԿ-ի հետաձգել խաղերը:
32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կհյուրընկալի Տոկիոն: Դրանք կմեկնարկեն հուլիսի 24-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 9-ին: Աշխարհի 206 երկրներից մոտ 11 հազար մարզիկներ կմրցեն 33 մարզաձևերում: Հեռավոր 1964 թվականից հետո Տոկիոն երկրորդ անգամ է հյուրընկալելու Օլիմպիական խաղերը: Օլիմպիական խաղերի ջահը կշռում է 1,2 կգ և ունի ոսկե սակուրայի տեսք: Ջահը վերևից հիշեցնում էսակուրայի ծաղիկ: Ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը հիմնադրվել են 1896 թվականին ֆրանսիացի Պիեր դե Կուբերտենի կողմից: Առաջին ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը կայացել են Աթենքում նույն 1896 թվականին: Օլիմպիական խաղերի պատմության մեջ միայն համաշխարհային պատերազմների պատճառով չեղարկվելեն երեք խաղեր` 1916 թվականին Բեռլինում, 1940 թվականին՝ Տոկիոյում և 1944 թվականին՝ Լոնդոնում: Մինչ այս ամենաշատ Օլիմպիական խաղեր հյուրընկալել էր Լոնդոնը (1908, 1948, 2012):

Отмена Олимпийских игр  разобьет мечты  11 тысяч спортсменов — Томас Бах
По мнению президента Международного олимпийского комитета Томаса Баха, отмена Олимпийских игр в Токио разрушит мечты тысяч тренеров.
«Отмена Олимпийских игр разрушит мечту 11 000 спортсменов. Было бы несправедливо принять такое решение. Организация игр требует огромных усилий, ресурсов и инвестиций", - как передает Арменпресс, слова Баха цитирует радио Südwestrundfunk.
Ранее несколько национальных олимпийских комитетов просили МОК отложить игры.
XXXII летняя Олимпиада пройдет в Токио. Они начнутся 24 июля и завершатся 9 августа. В 33 видах спорта будут соревноваться около 11 000 спортсменов из 206 стран. Токио примет Олимпиаду во второй раз во второй раз с 1964 года.
Олимпийский факел весит 1,2 кг и выглядит как золотая сакура. Сверху факел по форме напоминает цветок сакуры.
Современные Олимпийские игры были основаны в 1896 году французом Пьером де Кубертеном. Первые современные Олимпийские игры были проведены в Афинах в 1896 году. В истории Олимпийских игр только из-за мировых войн были отменены три игры: в 1916 году в Берлине, в 1940-м — в Токио и в 1944-м — в Лондоне. До этого в Лондоне проходило большинство Олимпийских игр (1908, 1948, 2012).