Վարչապետը կարևորել է ԱԱԾ-ում և Ոստիկանությունում զարգացմանը միտված բարեփոխումների իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում ընդունել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին և Ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին, որոնք իրենց պաշտոններում նշանակվել են մարտի 19-ին՝ վարչապետի առաջարկությամբ և նախագահի հրամանագրով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Բարև ձեզ, հարգելի պարոնայք:
Ուզում եմ շնորհավորել ձեզ գերատեսչությունների ղեկավարների պաշտոններում նշանակվելու առիթով՝ պարոն Սարգսյան Ձեզ՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ նշանակելու համար և պարոն Մարտիրոսյան Ձեզ՝ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն նշանակելու առիթով: Հայաստանում սովորաբար նման նշանակումներից հետո ընդունված ավանդույթի համաձայն նորանշանակ ղեկավարներին ներկայացնում են կոլեկտիվներին, անձնակազմերին: Բայց այսօր ես որոշեցի ֆորմատը մի փոքր փոխել՝ երկու պատճառով. նախ, որ ձեզ արդեն իսկ որպես ղեկավար ներկայացրել եմ համապատասխանաբար Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին դեռևս ժամանակավոր պաշտոնակատարի նշանակման օրը և այդ օրն արձանագրել եմ, որ դուք այդ պաշտոնների ամենահավանական հավակնորդներն եք և ձեր նշանակման մեջ այդ առումով անակնկալ չկա: Եվ երկրորդը՝ արտակարգ դրության և կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի պայմաններում չցանկացա մեր ընդհանուր տրամաբանությունից դուրս գործողություն իրականացնել: Եվ օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ընդգծել, որ հակահամաճարակային պայքարում կորոնավիրուսի դեմ Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության մեծ թվով աշխատակիցներ են ներգրավված, որոնք լրջորեն աջակցում են Առողջապահության նախարարությանը: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ այս գործում ներգրավված մեր բոլոր ոստիկաններին, Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին շնորհակալություն հայտնել և, իհարկե, նաև մեր առողջապահական, բոլոր համակարգերի աշխատողներին, ովքեր այս պրոցեսում աջակցություն են ցուցաբերում:
Այսուհանդերձ, կարծում եմ՝ ձեր նշանակումը լավ առիթ է, որպեսզի մենք ամփոփենք վերջին ամսվա աշխատանքները: Իհարկե, բոլորիս հայտնի է, թե ինչ հանգամանքներում և պայմաններում են իրականացվել կադրային փոփոխությունները Ազգային անվտանգության ծառայությունում և ոստիկանությունում, դրա մասին բավականին խոսվել է: Իհարկե, բոլորս իմացել ենք և գիտենք այն խնդիրները, որոնք գոյություն են ունեցել 6 ամիս առաջ Ոստիկանությունում և Ազգային անվտանգության ծառայությունում և հիմնական հարցը, որ մենք պետք է պատասխանենք հետևյալն է. արդյոք այս 6 ամսվա ընթացքում մեզ հաջողվել է շրջադարձային փոփոխություններ մտցնել երկու համակարգերի աշխատանքում:
Պետք է հստակ ասել, որ մենք շրջադարձային փոփոխություններ չենք կարողացել մտցնել, բայց արել ենք ուրիշ բան: Մենք, ըստ էության, ի հայտ ենք բերել խնդիրների շատ մեծ շրջանակ, որոնք այսօր մեզ խանգարում են մեր երազած Ոստիկանությունը և ԱԱԾ-ն ունենալ: Եվ պետք է ասենք, որ կա մի գործոն, որն էական նշանակություն է ունեցել ձեր վերանշանակաման գործին:
Ես հստակ արձանագրել և տեսել եմ, որ դուք չեք փորձում քողարկել և թաքցնել այն խնդիրները, որոնք այսօր առկա են: Եվ դա վստահություն է ներշնչում, որ դուք հետևողական կլինեք այդ խնդիրները լուծելու գործում: Ըստ էության, մենք գույքագրել ենք խնդիրների բավականին մեծ շրջանակ և արձանագրել, որ այդ խնդիրների լուծմանը ուղղակի չկա այլընտրանք: Ակնհայտ է, որ և Ոստիկանությունում, և ԱԱԾ-ում աշխատում է պրոֆեսիոնալների շատ մեծ բանակ, շատ մեծ շրջանակ, բայց ակնհայտ է նաև, որ երկու համակարգերում ունենք լրջագույն բարեփոխումների և փոփոխությունների կարիք:
Եվ ուզում եմ արձանագրել՝ մենք հստակ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ չպետք է ընկրկենք և որևէ մեկը չպետք է հույս ունենա, թե մենք ուղակի առկա իրավիճակի հետ ժամանակի ընթացքում կհամակերպվենք: Այլընտրանք ուղղակի գոյություն չունի, և մենք պետք է երկու ծառայությունները, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն երկրում իրավակարգի և անվտանգության պահպանության գործում, համապատասխանեցնենք մեր երկրի անվտանգության իրավակարգի և հանրության շահերի բոլոր ժամանակակից պահանջներին:
Ուզում եմ ևս մի բան նշել, որը կարևոր դերակատարում է ունեցել ձեր վերանշակման կամ նշանակման գործում: Կարծում եմ, որ մենք հիմա ԱԱԾ և Ոստիկանության միջև ունենք համագործակցության շատ լավ և բարձր մակարդակ, և դա կարևոր է: Կարևոր է, որ Ոստիկանության և ԱԱԾ միջև անառողջ մրցակցություն չլինի: Կարևոր է իհարկե, որ Ոստիկանությունը և ԱԱԾ նաև փոխլրացնող գործառույթ իրականացնեն: Մանավանդ ձեր ղեկավարության ներքո, ես համոզվել եմ, որ դուք անձամբ չունեք պետական կառավարման մարմիններում նկատվող այն միտումը, համենայնդեպս չեք տրվում այն միտմանը, որ համակարգերում եղած խնդիրները պետք է թաքցնել, քողարկել, շատ դեպքերում հովանավորել ընդհանուր: Երբեմն նույնիսկ նեգատիվ երևույթները, այդպիսի մղումներն ընդհանուր համակարգի իմիջը խեղաթյուրում են, բայց կարծում եմ, որ բարեփոխումների այս ժամանակաշրջանում նման գործելակերպը չի կարող արդյունավետ լինել:
Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի ընդհանրապես պետական կառավարման համակարգը և համակարգի նկատմամբ իմիջը, վստահությունը բարձր է լինի ոչ թե տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, այլ բարձր պետք է լինի բնականոն ճանապարհով: Այդ վստահությունը պետք է լինի անկեղծ և ուզում եմ ձեզ շնորհակալություն հայտնել, որ կա ըմբռնումը: Դուք ոչ միայն հանձնարարականը արձանագրել եք, այլ ես տեսել և զգացել եմ, որ դրանք անկեղծորեն իրագործում եք, չփորձելով որևէ բան մեղմել, որևէ նեգատիվ մեղմել, որևէ բան քողարկել, որևէ նեգատիվ երևույթի, այսպես ասած պատճառաբանություններ փնտրել և գտնել: Եվ դա իսկապես հույս է տալիս, որ համագործակցությունը, մեր ընդհանուր աշխատանքը, մեր ընդհանուր օրակարգը կարող ենք իրականացնել արդյունավետ կերպով:
Պարոն Մարտիրոսյան, պարոն Սարգսյան կրկին անգամ շնորհավորում եմ ձեզ նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթում Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին ձեր ծառայության գործում: Խնդրեմ, եթե ունեք որևէ ասելիք»:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյան – Մեծարգո վարչապետ, շնորհակալություն վստահության համար: Ծառայությունն Ազգային անվտանգության մարմիններում, ծառայությունը հայ ժողովրդին ինձ համար մեծ պատիվ է: Ուզում եմ հավաստիացնել Ձեզ, որ անելու եմ ամենը, որպեսզի ապահովեմ մեր երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը: Կապահովեմ Սփյուռքում բնակվող մեր հայրենակիցների անվտանգությունը: Կանեմ այն ամենը, որպեսզի մեր տնտեսությունը կայուն զարգանա: Խնդիրներն Ազգային անվտանգության մարմիններում, իրոք, կան, ինչպես նաև մյուս պետական կառույցներում, և իհարկե, այդ խնդիրներին լուծում կտրվի: Ես հետևողական եմ լինելու այդ խնդիրների կատարման հարցում: Կրկին ուզում եմ հավաստիացնել Ձեզ, որ կանեմ ամենը, որպեսզի ապահովեմ մեր երկրի անվտանգությունը: Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ, վստահության համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան– Շնորհակալ եմ: Խնդրեմ պարոն Սարգսյան:
Ոստիկանության պետ Արման Սարգսյան - Մեծարգո վարչապետ, առաջին հերթին, ցանկանում եմ Ոստիկանության, կարող եմ ասել, որակյալ մեծամասնության անունից հավաստիացնել, որ մենք զգում ենք բարեփոխման կարիքը: Եվ իբրև հանձնարարական ընդունվել է բոլորի կողմից, որ պետք է քայլել ժամանակին համահունչ: Հայաստանի հասարակական անվտանգության և հանցավորության դեմ պայքարի դեմ տարվող պայքարի առաջնահերթություն պետք է դիտել նաև մեր ինքնամաքրման գործընթացը, որը մենք կատարում ենք ոչ թե նեղսրտելով, այլ պատվով: Եվ սա իմ նշած որակյալ մեծամասնության շնորհիվ համակարգում ցնցումներ չի առաջացնում, այլ ավելի ամրապնդման գործընթացի է վերածվում:
Նաև ցանկանում եմ հավատացնել, որ բոլորը միակամ են և ուզում են տեսնել Ձեր նշած, Ձեր վկայակոչած երազած Ոստիկանությունը: Նաև ինձ համար մեծ պատիվ է ու կփորձեմ այս դժվարին ժամանակներում, որտեղ ի թիվս այլ խնդիրների, նաև ծառացել է բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, այդ բարեփոխումներին համահունչ հասարակական կարգի ապահովման գործընթացն իրականցնել այնպես, որ իմ պաշտոնավարման ավարտից հետո դրական հետագիծ թողնեմ մեր համակարգում:
Կարծում եմ, սա մեծ պատիվ է, և գիտակցաբար եմ մոտենում սրան: Շնորհակալություն Ձեզ այս ժամանակահատվածում Ոստիկանության և առհասարակ իրավապահ մարմինների նկատմամբ ցուցաբերած այդ հոգածության համար: Ու ինչպես նշեցիք, պարոն վարչապետ, այդ համագործակցությունը կարևորում եմ նաև մեր կառույցների միջև: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ նման համագործակցված շփում դեռ չի եղել: Սա խորացման միտում է ունենալու, և աշխատանքով դա կփորձենք ապացուցել: Շնորհակալություն վստահության համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շատ լավ: Ես ուզում եմ ևս մի հանգամանքի անդրադառնալ. ըստ էության, և՛ պարոն Մարտիրոսյան, Դուք, և՛ պարոն Սարգսյան, Դուք, ձեր ամբողջ աշխատանքային գործունեության ընթացքում աշխատել եք համապատասխան կառույցներում՝ Ազգային անվտանգությունում և Ոստիկանությունում: Այսինքն բուհն ավարտելուց հետո դուք գործնականում որևէ այլ կառույցում չեք աշխատել: Ես սա հատուկ ընդգծում եմ հետևյալ տրամաբանության նկատառումով. տեսեք՝ Հայաստանում տեղի են ունեցել հսկայական քաղաքական փոփոխություններ, և այդ փոփոխություններից առաջ ու փոփոխությունների ընթացքում այնպիսի ընկալում է եղել, որ կա գիծ ընդդիմության, որի ներկայացուցիչն եմ եղել ես և Ոստիկանության ու Ազգային անվտանգության ծառայության միջև: Եվ մինչև այսօր էլ այդ քննարկումը, քննադատությունը կա և այդ քննադատությունն առաջին հերթին ինձ է ուղղված, թե ինչու այնպիսի փոփոխություններ չեն արվել, որպեսզի, հնարավոր լինի Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկին նշանակել քաղաքական գծին, այսպես ասած, այս կողմում գտնվող մարդկանցից:
Ես ուզում եմ այս պահը հատուկ շեշտել, որ ինձ համար բոլոր առումներով շատ կարևոր է Հայաստանում պետական ինստիտուտների կայացումը, որոնք մաքսիմալ զերծ լինեն քաղաքական փոփոխությունների հետևանքով ցնցումների ենթարկվելուց: Գիտեմ, որ այդ քննադատություններն իմ հասցեին շարունակվելու են, բայց ես առաջին հերթին իմ գործառույթը տեսնում եմ աջակցելը, որ Ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը և պետական մյուս կառույցներն նախբ և առաջ կայանան որպես պետական ինստիտուտներ, որոնք գործում են հենց առաջին հերթին պետության և ժողովրդի անվտանգության, մեր ազգային անվտանգության շահերից ելնելով և իրենք կախվածություն չունեն ու իրենց ծառայության տրամաբանությունը քաղաքական նպատակահարմարություններից առավել տրամաբանություն չէ: Ես ուրախ եմ, որ մենք ի վերջո կարողացել ենք գնալ այս ճանապարհով, բայց սա մյուս կողմից բերում է շատ լուրջ պատասխանատվություն, այդ դեպքում արդեն մենք այս պատասխանատվությունը կիսում ենք երեքով: Սա բերում է լուրջ պատասխանատվություն և մենք պետք է կարողանանք ապացուցել, որ սա ճիշտ ճանապարհ է, որովհետև շատ կարևոր է, որպեսզի այդ ինստիտուտների կայունությունը պահպանվի, շատ կարևոր է նաև, որ այդ ինստիտուտները բարեփոխվեն և համապատասխանեն այն պահանջներին, որոնք այսօրվա են, որոնք բովանդակային պահանջներ են: Շատ կարևոր է, որ մենք կարողանանք ինստիտուտներում ունենալ այնպիսի ռազմավարական փոփոխությունների պլան, որ ամեն օրվա, ամեն տարվա հետ Ոստիկանությունը և Ազգային անվտանգության ծառայությունը լինեն զարգացող մարմիներ, զարգացող ինստիտուտներ, բայց մենք կարողանանք այդ ինստիտուտները հասցնենք կայացման մի փուլի, որը հենված լինի շատ ուժեղ, պրոֆեսիոնալ կադրային հենքի վրա, հենված կլինի պետական գիտակցության վրա և դուրս լինի խմբային շահերի որևէ գիտակցությունից, իհարկե կատարելապես զերծ լինի կոռուպցիայից և այդտեղ նվիրյալների ներկայությունը գնալով ավելի ու ավելի մեծանա ու ի վերջո լինի կրիտիկական զանգված:
Ինչո՞ւ եմ ասում մեծանա, որովհետև գիտեք՝ այսօր ես չեմ կարծում, թե աշխարհում, ընդհանրապես որևէ երկրում կա օրենք, իրավապահ համակարգ կամ պետական կառույց, որտեղ 100 տոկոսով աշխատում են նվիրյալները: Ցավոք աշխարհի որևէ երկրում այդպիսի համակարգ չկա, չի կարող լինել տեսականորեն: Այսօր կարևոր է, թե ովքեր են տոնայնություն ստեղծում ամբողջ համակարգում, ովքեր են տրամադրություն ստեղծում և ես կարծում եմ, որ հաջողված կարող են համարվել այն ինստիտուտները, որտեղ տոնայնությունը և տրամադրությունը ստեղծում են պետական մտածողության մարդիկ, մարդիկ, ովքեր նվիրված են, մարդիկ, ովքեր նվիրյալ են:
Այս առումով ես հավատում եմ և գիտեմ, որ մենք և Ոստիկանությունում, և Ազգային անվտանգության ծառայությունում շատ լուրջ պոտենցիալ ունենք, բայց այսօր մենք ունենք նաև խնդիրներ: Այդ խնդիրներից մեծագույնը հետևյալն է, կամ ավելի ճիշտ եկեք պոզիտիվ ձևակերպենք, խնդիրն այն է, որ երիտասարդ սերնդի համար ծառայությունը Ոստիկանությունում և Ազգային Անվտանգության ծառայությունում լինի առավել գրավիչ, լինի պատվաբեր: Մարդիկ պետք է ձգտեն, հերթեր պետք է գոյանան գրագետ, կրթված, կարող կադրերի, որոնք ուզենան օր առաջ, ժամ առաջ ծառայության անցնել Ոստիկանությունում և Ազգային անվտանգության ծառայությունում և այնտեղ ծառայության անցնելը պետք է համարվի շատ մեծ, շատ լուրջ հաջողություն: Իհարկե, այսօր էլ, որովհետև չափանիշները շատ խիստ են դրված, բայց ցավոք գրավչությունը մեծ չէ և այստեղ, իհարկե, գործ ունենք անելու և կառավարության մակարդակով, և գերատեսչությունների մակարդակով, և օրենսդրության մակարդակով, և հանրային մթնոլորտի մակարդակով: Եվ մենք ուրեմն այս խնդիրներն է, որ պետք է լուծենք և ես համոզված եմ, որ կլուծենք:

Премьер-министр подчеркнул важность направленных на развитие полиции и СНБ серьезных реформ
Премьер-министр Никол Пашинян принял директора Службы национальной безопасности Эдуарда Мартиросяна и начальника полиции Армана Саркисяна, которые были назначены на свои должности 19 марта по предложению премьер-министра и указу президента.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, всвоей речи премьер-министр, в частности, отметил:
Здравствуйте, уважаемые господа.
Хочу поздравить вас с назначением на должности глав ваших ведомств: Вас, г-н Саркисян, в связи с назначением на должность начальника полиции Республики Армения и Вас, г-н Мартиросян, в связи с назначением на должность директора Службы национальной безопасности. В Армении после таких назначений обычно принято представлять новых руководителей аппарату и персоналу ведомства. Но сегодня я решил немного изменить формат по двум причинам: во-первых, я уже представлял вас в качестве руководителей полиции и Службы национальной безопасности соответственно в день вашего назначения исполняющими обязанностей директора СНБ и начальника полиции, и в тот день я отметил, что вы самые вероятные кандидаты на эти должности, и в вашем назначении нет ничего удивительного. И во-вторых, в условиях чрезвычайного положения и эпидемии коронавируса я не хотел совершать действия вне рамок нашей общей логики. Пользуясь случаем, хочу подчеркнуть, что большое количество сотрудников полиции и Службы национальной безопасности участвует в противоэпидемической кампании против коронавируса, помогая министерству здравоохранения. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить всех наших сотрудников полиции, сотрудников Службы национальной безопасности и, конечно, наших работников здравоохранения, всех тех, кто оказывает поддержку в этом процессе.
Тем не менее, думаю, ваше назначение является хорошим поводом для нас подвести итоги работы за последний месяц. Конечно, всем известны обстоятельства и условия, при которых произошли кадровые изменения в Службе национальной безопасности и полиции, об этом говорилось очень много. Конечно, мы все знали и знаем проблемы, которые существовали 6 месяцев назад в полиции и Службе национальной безопасности, и ключевой вопрос, на который мы должны ответить: смогли ли мы сделать прорыв в работе двух систем за эти 6 месяцев? Нужно четко отметить, что нам не удалось сделать прорыв, но мы сделали что-то другое. По сути, мы выявили очень большой круг проблем, которые сегодня мешают нам иметь полицию и СНБ нашей мечты. И мы должны сказать, что есть один фактор, который имел решающее значение для вашего переназначения.
Я заметил, что вы не пытаетесь замаскировать или скрыть проблемы, которые существуют сегодня. И это вселяет уверенность, что вы будете последовательны в решении этих проблем.По сути, мы выявили довольно большой круг проблем и зафиксировали, что альтернативы решению этих проблем просто нет. Очевидно, что и в полиции, и в СНБ работает очень большая армия профессионалов, но также очевидно, что нам нужны серьезные реформы и изменения в обеих системах.
И я хочу заявить, что мы достигли четкой договоренности о том, что мы не должны отступать, и никто не должен надеяться, что со временем мы просто смиримся с существующей ситуацией. Альтернативы просто не существует, и нам нужно эти две службы, которые имеют ключевое значение в соблюдении верховенства закона и безопасности в стране, привести в соответствие со всеми современными требованиями безопасности, правопорядка и общественных интересов нашей страны.
Я хочу отметить кое-что, что сыграло важную роль в принятии решения о вашем назначении. Я думаю, что сейчас у нас очень хороший и высокий уровень сотрудничества между СНБ и полицией, и это важно. Важно, чтобы не было нездоровой конкуренции между полицией и СНБ. Конечно, важно, чтобы полиция и СНБ также выполняли взаимодополняющие функции. Особенно под вашим руководством, я убедился, чтобы у вас лично не было тенденции, как минимум вы не поддаетесь тенденции, наблюдаемой в органах государственного управления, что проблемы в системах необходимо маскировать, скрывать и во многих случаях поощрять в целом. Иногда даже негативные явления, такие импульсы искажают имидж всей системы, но я считаю, что в эту эпоху реформ такая практика не может быть эффективной.
Мы должны сделать все для того, чтобы система государственного управления и имидж системы в целом, доверие были высокими не с помощью использования высоких технологий, а естественным путем. Это доверие должно быть искренним, и я хочу поблагодарить вас за понимание. Вы не только приняли поручение, но я увидел и почувствовал, что вы искренне выполняете его, не пытаясь смягчать что-либо, смягчать негатив, скрывать что-либо, искать и находить оправдания. И это действительно дает нам надежду, что мы можем осуществлять наше сотрудничество, нашу общую работу, нашу общую повестку очень эффективно.
Господин Мартиросян, господин Саркисян, еще раз поздравляю вас с назначением и желаю вам всяческих успехов на службе Республике Армения и армянскому народу. Пожалуйста, если вы хотите что-то сказать.
Директор Службы национальной безопасности Эдуард Мартиросян: Многоуважаемый премьер-министр, спасибо за доверие. Служба в органах национальной безопасности, служба армянскому народу для меня большая честь. Хочу заверить Вас, что сделаю все для обеспечения безопасности нашей страны - Республики Армения, и Республики Арцах. Я обеспечу безопасность наших соотечественников, живущих в диаспоре. Я сделаю все, чтобы наша экономика устойчиво развивалась. Действительно, в Службе национальной безопасности есть проблемы, как и в других государственных структурах, и, конечно, решение этих проблем будет найдено. Я буду последовательным в выполнении этих задач. Еще раз хочу Вас заверить, что сделаю все, чтобы обеспечить безопасность нашей страны. Спасибо, господин премьер-министр, за доверие.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо. Пожалуйста, господин Саркисян.
Начальник полиции Арман Саркисян: Многоуважаемый премьер-министр, прежде всего, я хочу заверить от имени полиции, качественного большинства, что мы чувствуем необходимость реформы. И в качестве поручения принято, что мы должны идти в ногу со временем. Приоритетом общественной безопасности и борьбы против преступности в Армении следует рассматривать процесс нашего самоочищения, который мы осуществляем не со смущением, а с честью. И благодаря упомянутому мной качественному большинству, это не вызывает потрясений в системе, а превращается в процесс еще большего укрепления.
Также хочу заверить, что все единодушны и хотят видеть, как Вы сказали, полицию нашей мечты. Для меня это также большая честь, и я постараюсь в эти трудные времена, когда, помимо прочих проблем, появилась необходимость в реформах, осуществлять процесс реформ наряду с обеспечением общественного порядка так, чтобы оставить после своего ухода с должности позитивный след в нашей системе.
Думаю, это большая честь, и я осознанно подхожу к этому. Спасибо за проявленную в течение этого времени Вашу заботу по отношению к полиции и правоохранительным органам в целом. И, как Вы отметили, господин премьер-министр, я также придаю большое значение этому сотрудничеству между нашими структурами. Мы можем с уверенностью сказать, что таких координированных отношений у нас еще не было. Это будет иметь тенденцию к углублению, и мы попытаемся доказать это делом. Спасибо за доверие.
Премьер-министр Никол Пашинян: Очень хорошо. Я хотел бы коснуться еще одного обстоятельства: по сути, и Вы, г-н Мартиросян, и Вы, г-н Саргсян, на протяжении всей своей трудовой деятельности работали в соответствующих структурах - Службе национальной безопасности и полиции. Т.е. после окончания вуза вы практически не работали ни в какой другой структуре. Я подчеркиваю это, исходя из следующей логики: посмотрите, в Армении произошли огромные политические изменения, и до и во время этих изменений существовало такое восприятие, что между полицией и Службой национальной безопасности есть линия оппозиции, представителем которой был я. И по сей день идут эти обсуждения, эта критика, и эта критика направлена в первую очередь на меня, почему не было сделано таких изменений, чтобы возможно было назначить руководителями полиции и Службы национальной службы людей, которые, так сказать, находятся по эту сторону политической линии.
Я хочу подчеркнуть, что для меня во всех отношениях очень важно становление государственных институтов в Армении, которые должны быть максимально далеки от потрясений в результате политических изменений. Я знаю, что критика в мой адрес продолжится, но я прежде всего вижу свою функцию в поддержке того, чтобы полиция, Служба национальной безопасности и другие государственные структуры состоялись в первую очередь в качестве государственных институтов, которые действуют, исходя из интересов безопасности государства и нашего народа, нашей национальной безопасности, и они не зависят от политической целесообразности.
Я рад, что мы в конце концов смогли пойти по этому пути, но с другой стороны это несет очень серьезную ответственность, и в этом случае мы уже разделяем эту ответственность втроем. Это несет серьезную ответственность, и мы должны суметь доказать, что это правильный путь, поскольку очень важно поддерживать стабильность этих институтов, также очень важно, чтобы эти институты были реформированы и соответствовали требованиям, которые своевременны, которые являются содержательными требованиями.
Очень важно, чтобы у нас был такой план стратегических изменений в институтах, который с каждым днем, каждым годом полиция и Служба национальной безопасности развивались, становились развивающимися институтами, но мы могли вывести эти институты на такой этап становления, который будет основан на очень сильной, профессиональной кадровой базе, будет основан на государственном сознании и будет вне групповых интересов, конечно, будет полностью свободным от коррупции и присутствие преданных людей увеличивалось все больше и больше, и в конечном итоге они стали критической массой.
Почему я говорю об увеличении? Потому что вы знаете, сегодня я не думаю, что в мире, вообще в какой-либо стране есть правоохранительная система или государственная структура, где на все 100% работают преданные люди. К сожалению, сегодня такой системы нет ни в одной стране мира, теоретически, она и не может быть. Сегодня важно, кто создает тональность во всей системе, кто создает настроение, и я думаю, что успешными могут считаться те институты, в которых тональность и настроение создаются людьми с государственным мышлением, преданными людьми.
В этой связи я верю и знаю, что у нас есть большой потенциал как в полиции, так и в Службе национальной безопасности, но сегодня у нас тоже есть проблемы. Самой большой из этих проблем является, или, если быть более точным, задача в том, чтобы для молодого поколения служба в полиции и Службе национальной безопасности была более привлекательной и почетной. Люди должны стремиться, должны образоваться очереди грамотных, образованных, способных кадров, которые хотят как можно скорее служить в полиции и Службе национальной безопасности, и работа в этих органах должна считаться очень большим, очень серьезным успехом. Конечно, сегодня тоже действуют очень строгие стандарты, но, к сожалению, привлекательность не велика, и здесь, конечно, нам есть над чем поработать как на уровне правительства, на уровне ведомств, на уровне законодательства, так и на уровне общественной атмосферы. Итак, вот вопросы, которые нам нужно решить, и я уверен, что решим их.