«Գիշերային թռիչք», «Հավերժ քոնը»… Տասը գիրք, որոնք այս օրերին կարող են ընկերակցել ընթերցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասում են՝ գրքերը նոր հորիզոններ են բացում, ստիպում ևս մեկ անգամ խորհել մարդու, կյանքի, աշխարհի մասին:
«Արմենպրես»-ն առաջարկում է բազմաոճ և բազմաժանր գրքեր, որոնք ընթերցողներին գուցե գերեն կամ հիասթափեցնեն, հուզեն կամ ոչ. ամեն դեպքում անտարբեր չեն թողնի:
Անտուան դը Սենտ-Էքզյուպերի, «Գիշերային թռիչք»:
Փոստային առաքումներ իրականացնող ավիաընկերության տնօրեն Ռիվերն ու իր գործընկերները պայքարում են հանուն գիշերային թռիչքների, որոնք օդաչուներից անիմանալի խիզախում են պահանջում: Վիպակում պատկերված են կյանքի և մահվան սահմանաեզրին կանգնած մարդու ապրումները: «Գիշերային թռիչք»-ը դառնում է խորհրդածություն մարդկային կյանքի արժեքի և իմաստի շուրջ:
Գաբրիել Գարսիա Մարկես, «Սերը ժանտախտի օրերին»:
Ի՞նչ է սերը: Երա՞զ, երազա՞նք, թե՞… Այն երիտասարդ սրտերի խաբկա՞նք է: Ինչ էլ որ լինի, վեպի գլխավոր հերոսը՝ Ֆերմինա Դասան, քայլում է առաջ՝ դեպի իր սերը:
Թոմ Հենքս, «…Այն, ինչ զգում է իմ սիրտը»:
Ամերիկացի հանրահայտ դերասան, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ Թոմ Հենքսը նաև հետաքրքիր գրող է: «…Այն, ինչ զգում է իմ սիրտը» գրքի մասին Հենքսն ասում է. «Երկու տարում ես նկարահանվել եմ Նյու Յորքում, Բեռլինում, Ատլանտայում, Բուդապեշտում և այլ քաղաքներում: Աշխատել եմ պրես-տուրերում, հյուրանոցներում, ինքնաթիռներում, տանը, անգամ արձակուրդում: Երբ գրաֆիկս թույլ էր տալիս, գրում էի առավոտից մինչև գիշերվա ժամը մեկը իմ հավաքածուի տարբեր գրամեքենաներով»:
Միգել դե Ունամունո, «Մառախուղը»:
Հեղինակի կարծիքով՝ յուրաքանչյուր ոք, ով կարդում է որևէ վեպ, ունակ է վերապրելու և նորովի վերստեղծելու նրա իրականությունը, ուստի յուրաքանչյուր նոր ընթերցում նոր տարրեր է հավելում ստեղծագործությանը: «Մառախուղը» կարող ես ընթերցել և ընկալել որպես իրականություն, որը հնարավոր է վերափոխել, բայց մինչև վերջ խորամուխ լինել նրա գաղտնիքներին՝ անկարող ես:
Ռոբին Շարմա, «Վանականը, որը վաճառեց իր «Ֆերարին»:
Կառավարիր միտքդ: Հետևիր նպատակիդ: Տիրապետիր ինքնավերահսկողության արվեստին: Հարգիր ժամանակդ: Ունեցիր «ոչ» ասելու համարձակություն: Պարզեցրու կյանքդ: Անշահախնդիր ծառայիր մարդկանց: Այս և մի շարք նման խորհուրդների, հնարքների միջոցով Շարման իր հերոսի՝ վանական դարձած նախկին միլիոնատեր իրավաբան Ջուլիան Մենթլի միջոցով օգնում է մեզ զբաղվել անձնական հոգևոր աճով:
Գուրգեն Խանջյան: «Տուր ձեռքդ, պստլո»:
Անցյալն անընդհատ կանչում է, գրավում, իսկ ներկան սպանում է անցյալի լավագույն հիշողությունները: Վեպը ժամանակների ու իրականությունների տարուբերումների մեջ մոլորված մարդու պատմություն է, որը, այնուամենայնիվ, ունակ է հաղթելու:
Դանիել Գլաթաուեր, «Հավերժ քոնը»:
Վեպը ժամանակակից ավստրիական գրականության ամենաընթերցվող նմուշներից է: Երեսունը բոլորած ժամավաճառ Յուդիթի ու Հանեսի սերը ընթերցողին տարակուսանքի մեջ է գցում՝ սկզբում ռոմանտիկ ու շատ կրքոտ տպավորություն թողնելով, որի մասին կարող է երազել միայնակ կինը:
Խալեդ Հոսեյնի, «Օդապարուկ թռցնողը»:
Մանկությունից հասունություն տանող ճանապարհի, մեղքի ու դավաճանության, սիրո պատմություն է: Հաճախ այն դիտարկվում է որպես ինքնակենսագրական ստեղծագործություն, թեև Հոսեյնին երբեմն միտումնավոր դիմել է երկիմաստության, իր խոսքով՝ ընթերցողական ակումբներին խենթացնելու համար:
Ջասթին Տրյուդո, «Ընդհանուր հայտարար»:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն ամբողջ կյանքն անցկացրել է հանրային ուշադրության կենտրոնում: Գրքում հեղինակը խոսում է ծնողների, աշխարհի առաջնորդների հետ իր մանկության հանդիպումների, պատանեկան վախերի, սեփական ուղին գտնելու դժվարության, քաղաքականություն մուտք գործելու որոշման և առաջին ընտրարշավի դժվարության մասին:
Միլան Կունդերա, «Կեցության անտանելի թեթևությունը»:
Վեպը սիրո և մարդկային ոչ սովորական հարաբերությունների, պատմության ողբերգական մի ժամանակահատվածի մասին է՝ փիլիսոփայական խորհրդածություններով, որոնք վերաբերում են մարմնի և հոգու անհամատեղելի երկվությանը, իրական հնարավորություններին ու դրանց իրականացման անհնարինությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով մեկ ամիս ժամկետով՝ մարտի 16-ի 18։30-ից մինչև ապրիլի 14-ի 17։00-ն, հայտարարվել է արտակարգ դրություն։ Հետաձգվում կամ չեղարկվում են բազմաթիվ զանգվածային միջոցառումներ:

Десять книг, с которыми в эти дни могут подружиться читатели
Говорят, что книги открывают новые горизонты, заставляют еще раз задуматься о человеке, о жизни, о мире.
«Арменпресс» предлагает книги разных стилей и жанров, которые могут восхитить читателей или разочаровать, взолновать или нет, в любом случае они не оставят их равнодушными.
Антуан де Сент-Экзюпери, “Ночной полет”.
Директор авиакомпании, осуществляющей почтовые отправления, Ривер и его коллеги борются во имя ночных полетов, которые требуют от пилотов неимоверного мужества. В повести изображены переживания человека, стоящего на грани между жизнью и смертью. “Ночной полет” – размышление о ценности и значении человеческой жизни.
Габриэль Гарсия Маркес, “Любовь во времена чумы”
Что такое любовь? Сон, мечта или … . Это обман молодых сердец. Как бы то ни было, главный герой романа, Фермина Даса, идет навстречу своей любви.
Том Хэнкс, “...то, что чувствует мое сердце”.
Известный американский актер, кинорежиссер, продюсер, сценарист Том Хэнкс еще и интересный писатель. О книге “...то, что чувствует мое сердце” Хэнкс говорит: “В течение двух лет я снимался в Нью-Йорке, Берлине, Атланте, Будапеште и в других городах. Я работал в пресс-турах, гостиницах, самолетах, дома, даже в отпуске. Когда мой график позволял, я писал с утра до часа ночи на разных печатных машинах из моей коллекции”.
Мигель де Унамуно, “Туман”.
По мнению автора, каждый, кто прочел какой-либо роман, способен пережить и по-новому воссоздать его реальность, поэтому каждое новое чтение добавляет к произведению новые элементы. “Туман” можно читать и воспринимать как реальность, которую можно трансформировать, но до конца вникнуть в его тайны – невозмоно.
Робин Шарма, “Монах, который продал свой “Феррари”.
Управляй свои мысли. Следуй за целью. Владей искусством самоконтроля. Уважай свое время. Имей смелость сказать “нет”. Не усложняй свою жизнь. Бескорыстно служи людям. С помощью этих и ряда подобных советов и приемов Робин Шарма через своего героя-ставшего монахом бывшего юриста-миллионера Джулиана Ментла помогает нам занняться личностным духовным ростом.
Гурген Ханджян, “Дай руку, малыш”.
Прошлое постоянно призывает, захватывает, а настоящее убивает лучшие воспоминания прошлого. Роман - история человека, заблудившегося во времени и в реальности, который, тем не менее, способен победить.
Даниэль Глатауэр, “Вечно твой”.
Роман - один из самых читаемых произведений современной австрийской литературы. Любовь Юдит и Ханнеса, которым за тридцать, вызывает недоумение у читателя, вначале оставляя романтическое и очень чувственное впечатление, о котором может мечтать одинокая женщина.
Халед Хосейн, “Запискающий воздушных змеев”.
Это история, ведущая ор детства к зрелости, к грехам и предательству, к любви. Часто она рассматривается как автобиографическое произведение, хотя Хосейни иногда преднамеренно прибегает к двусмысленности.
Джастин Трюдо, “Общий знаменатель”.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо всю жизнь был в центре общественного внимания. В книге автор рассказывает о своих родителях, юношеских страхах, встречах с мировыми лидерами, о трудностях поиска своего пути, решении вступить в политику и сложности первой избирательной кампании.
Милан Кундера, “Невыносимая легкость бытия”.
Роман о любви и обыкновенных человеческих отношениях, о трагическом периоде истории. Он наполнен философскими размышлениями о несовместимости тела и души, о реальных возможностях и невозможности их осуществления.
С целью предотвращения распространения коронавируса нового типа в Республике Армения сроком на один месяц – с 18: 00 16 марта по 09:00 14 апреля объявлено чрезвычайное положение. Отложено или отменено множество массовых мероприятий.