Կենսաթոշակների և նպաստների վճարման ուշացում չի լինի, դրանք կհասցվեն շահառուի բնակության վայր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենսաթոշակների և նպաստների տրամադրման բնականոն գործընթացն ապահովելու նպատակով՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը բանակցություններ է վարում «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի հետ այն մասին, որ ընկերության աշխատակիցներն անձամբ այցելեն շահառուներին՝ կանխիկ եղանակով ստացվող կենսաթոշակները և նպաստները նրանց բնակության վայր հասցնելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից, «Հայփոստ»-ի բաժանմունք այցելելու անհրաժեշտություն չկա։
Բացի այդ, նախապատրաստվել և շրջանառվում է նախագիծ՝ համաձայն որի, եթե կենսաթոշակի և նպաստների բնագավառում որոշակի գորոծություններ կատարելու ժամկետները լրանում են 2020 թվականի մարտ և ապրիլ ամիսներին, ապա համապատասխան պարտականությունը կատարելու ժամկետը, իրավունքի ուժով երկարաձգվում է մինչև 2020 թվականի մայիսի 31-ը։ Սոցիալական ապահովության ծառայություններ այդ նպատակով այցելելու անհրաժեշտություն չկա։
Նախագծով առաջարկվում է նաև երկարաձգել կենսաթոշակի համար բանկ ներկայանալու ժամկետը, եթե այն լրանում է մինչև ս. թ. Ապրիլի 30-ը և կենսաթոշակառուն գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում: Այս նպատակով բանկ ներկայանալու անհրաժեշտություն չկա։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնում են, որ կենսաթոշակների և նպաստների վճարման ուշացում չի նախատեսվում, գործընթացը կիրականացվի ժամանակին՝ օրենքով սահմանված կարգով։

Задержек в выплате пенсий и пособий не будет, они будут доставлены по месту жительства бенефициара
С целью обеспечения обычного процесса предоставления пенсий и пособий Министерство труда и социальных вопросов Армении ведет переговоры с ЗАО “Айпост” о том, чтобы сотрудники компании лично посещали бенефициаров с целью доставки наличными получаемых пенсий и пособий по месту их жительства.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, им нет необходимости посещать отделения “Айпоста”.
Кроме того, подготовлен и циркулирует проект, согласно которому, если сроки выполнения определенных мероприятий в области пенсий и пособий истекают в марте и в апреле 2020 года, то срок выполнения соответствующей обязанности, в силу права, продлевается до 31 мая 2020 года. Нет необходимости посещать службы социального обеспечения с этой целью.
Проектом предлагается также продлить и срок прихода в банк пенсионеров, если он истекает до 30 апреля и пенсионеры находятся в Республике Армения. Нет необходимости являться в банк и с этой целью.
Из Министерства труда и социальных вопросов Армении сообщают, что задержки в выплате пенсий и пособий не предусматривается, процесс будет осуществляться своевременно, в установленном законом порядке.