ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը հանդիպել է բուհերի ռեկտորների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաշվի առնելով երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորների հետ՝ քննարկելու ուսումնական հետագա գործընթացի կազմակերպման խնդիրները: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ կառավարության կայքից։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանի ղեկավարությամբ անցկացված հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթական ծրագրերը հեռավար ուսուցմամբ կազմակերպելու բուհական հնարավորությունները և առկա խնդիրները: Ելնելով համալսարանների բովանդակային առանձնահատկություններից՝ ռեկտորները ներկայացրել են ուսումնական գործընթացի կազմակերպման իրենց առաջարկներն ու մոտեցումները: Քննարկվել են ուսումնական ծրագրով նախատեսված ժամերը լրացնելու այլ տարբերակներ ևս, այդ թվում՝ աշխատել խտացված ծրագրով, ստեղծել միասնական էլեկտրոնային հարթակ՝ դասախոսությունների տեսաձայնագրություններով, տեսական նյութերի ուսուցումը կազմակերպել էլեկտրոնային փոստերի միջոցով և այլն:
Այսպիսով, քննարկման արդյունքում, ղեկավարվելով «Պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորների խորհուրդ» ՀԿ-ի կանոնադրության 1.8 կետով և հիմք ընդունելով «Պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորների խորհուրդ» ՀԿ-ի ընդհանուր ժողովի 2020 թ. մարտի 16-ի խորհրդակցությունը, որոշվել է.
«Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակը և ՀՀ կառավարության որոշումը 2020 թվականի մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին՝ դիմել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում (այսուհետ՝ բուհեր) ուսումնական գործընթացի անընդհատությունն ապահովելու և նոր ձևաչափով կազմակերպելու ուղղությամբ հետևյալ առաջարկով.
Պահպանելով արտակարգ դրության պահանջները՝ թույլատրել բուհերին
ա) ընթացիկ կիսամյակում դասավանդման և գիտելիքների ստուգման գործընթացները կազմակերպել ելնելով բուհի մասնագիտական ուղղվածությունից և ուսուցանվող մասնագիտությունների առանձնահատկություններից, հնարավորինս օգտագործելով տեղեկատվական և հաղորդակցման ժամանակակից տեխնոլոգիաները` կրելով դրա արդյունքների ամբողջ պատասխանատվությունը,
բ) կատարել աշխատանքային օրերի տեղափոխություններ՝ պահպանելով աշխատակիցների աշխատավարձը և հանգստի իրավունքը»։

В министерстве состоялось обсуждение с ректорами вузов
Учитывая объявленное в стране чрезвычайное положение, в министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении состоялась встреча с ректорами вузов для обсуждения вопросов организации дальнейшего учебного процесса.
Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи под председательством заместителя министра Гриши Тамразяна были обсуждены возможности вузов и актуальные проблемы организации дистанционного обучения. Исходя из содержательной специфики вузов, ректоры представили свои предложения и подходы к организации учебного процесса. Были также обсуждены другие варианты восполнения запланированных учебной программой часов, в том числе варианты работы по уплотненной программе, создания единой электронной платформы с видеолекциями, организации теоретического обучения по электронной почте и др.
Таким образом, в результате обсуждения, руководствуясь пунктом 1.8 Устава ОО “Совет ректоров государственных высших образовательных заведений” и принимая в основу совещание общего собрания ОО “Совет ректоров государственных высших образовательных заведений” от 16 марта 2020 года, решено:
“Учитывая чрезвычайное положение, вызванное распространением нового коронавирусного заболевания в Республике Армения, и решение правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения с 16 марта по 14 апреля 2020 года, обратиться к министру образования, науки, культуры и спорта Республики Армения со следующим предложением об обеспечении непрерывности образовательного процесса в высших учебных заведениях (далее - вузы) и организации процесса в новом формате:
С условием соблюдения требований чрезвычайного положения, разрешить вузам:
а) Организовать процессы преподавания и проверки знаний в текущем полугодии на основе профессиональной ориентации университета и специфики преподаваемых дисциплин, по возможности используя современные информационные и коммуникационные технологии, принимая на себя полную ответственность за результаты;