Փոխվարչապետ Ավինյանը օդանավակայանում ծանոթացել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի, ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող Էդուարդ Մարտիրոսյանի, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանի, Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանի և այլ պաշտոնատար անձանց ուղեկցությամբ մարտի 10-ին շրջայց է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, պաշտոնյաների ու օդանավակայանի աշխատակիցների կողմից փոխվարչապետին են ներկայացվել կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով իրականացվող միջոցառումները, որոնք 24-ժամյա բնույթ են կրում: Անդրադարձ է կատարվել ռիսկային երկրներից ժամանող ուղևորների հետ տարվող աշխատանքներին, ջերմաչափման ու այլ կանխարգելիչ բժշկական միջոցառումներին, հասցեական քարտերի լրացմանը:
Փոխվարչապետը կարևորել է կանխարգելիչ աշխատանքների առավել արդյունավետ կազմակերպումն ու նշել, որ այսուհետ բոլոր ուղևորները (անկախ նրանից, թե ժամանել են ռիսկային գոտու երկրից, թե ոչ) պետք է լրացնեն հասցեական քարտերը, որտեղ նաև ներառվելու է վերջին 14 օրվա ընթացքում քաղաքացիների այցելած երկրների մասին տեղեկատվությունը:

Авинян в “Звартноце” ознакомился с работами по предотвращению распространения коронавируса
Вице-премьер Тигран Авинян в сопровождении министра здравоохранения Арсена Торосяна, исполняющего обязанности директора СНБ Эдуарда Мартиросяна, председателя Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда Акопа Авагяна и других официальных лиц 10 марта совершил визит в аэропорт “Звартноц”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Тиграна Авинян, официальные лица и сотрудники аэропорта проинформировали вице-премьера о круглосуточных мерах по предотвращению распространения коронавируса. Были затронуты работы с прибывающими из стран зоны риска пассажирами, измерение температуры и другие профилактические медицинские мероприятия, заполнение адресных карточек.
Вице-премьер подчеркнул важность более эффективной организации профилактических работ и отметил, что все пассажиры (независимо от того, прибыли они из стран зоны риска или нет) должны заполнить адресные карточки, которые будут содержать информацию о странах, которые они посетили за последние 14 дней.
Тигран Авинян также присутствовал при проверке пассажиров, прибывающих в страну по одному из рейсов.