Տեղի է ունեցել Հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության մշակման խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ մարտի 10-ին տեղի է ունեցել Հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության մշակման խորհրդի նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
Այսօր անց ենք կացնում հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության մշակման աշխատանքների խորհրդի երկրորդ նիստը:
Պետական կառավարման ոլորտում երկար տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրները բերել են մի իրավիճակի, երբ հանրային կառավարման համակարգը արդյունավետ չի աշխատում և ոչ միշտ է կարողանում պատշաճ ու որակյալ ծառայություններ մատուցել մեր բնակչությանը։
Վստահորեն կարող եմ պնդել, որ այն բարեփոխումները, որոնք այսօր և առաջիկա 2 ամիսների ընթացքում պետք է ակտիվ քննարկումների առարկա դառնան և՛ մեր խորհրդում, և՛ հանրային լայն շրջանակներում, պետական կառավարման համակարգին կօժտեն իր առաքելությունն իրականացնելու համար ավելի արդյունավետ կարողություններով, գործիքներով և մեխանիզմներով: Եվ ընդհանուր առմամբ, այդ առաքելությունը հետևյալն է. մատուցել բարձրորակ հանրային ծառայություններ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին և արդյունավետ որոշումների միջոցով ապահովել Հայաստանի կայուն զարգացումը, բարեկեցությունն ու առաջընթացը:
Այսքանով կեզրափակեմ իմ ելույթը, որպեսզի ավելի շատ ժամանակ ունենանք բովանդակային քննարկում իրականացնելու համար: Այնուամենայնիվ, կարևոր եմ համարում նշել, որ բոլորին ուղարկված ռազմավարության երեք բաժինների նախագծերը, ինչպես նաև գործողությունների ծրագիրը դեռևս մշակման փուլում են: Հետևապես, այսօրվա քննարկումը, կարծում եմ, մեծ ներդրում է լինելու այդ ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի, ինչպես նաև արդյունքային ցուցանիշների համար:
Կցանկանայի նաև շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն հանրային ծառայողներին, որոնք մասնակցել են աշխատանքային խմբերի աշխատանքներին: Եվ, իհարկե, բոլոր այն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և փորձագետներին, որոնք մասնակցել են խորքային հարցազրույցներին»:
Այնուհետև մանրամասնորեն քննարկվել են հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության տեսլականը ու բարեփոխումների առաջին փուլի օրակարգը:

Состоялось заседание Совета по разработке Стратегии реформ общественного управления
10 марта под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна состоялось заседание Совета по разработке стратегии реформ общественного управления. Как сообщили «Арменпресс» в офисе Тиграна Авиняна, вице-премьер выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
"Здравствуйте, уважаемые коллеги!
Сегодня мы проводим второе заседание Совета по разработке стратегии реформ общественного управления.
Накопившиеся за долгие годы проблемы в сфере государственного управления привели к ситуации, в которой система общественного управления работает не эффективно и не всегда может предоставлять населению надлежащие и качественные услуги.
С уверенностью могу утверждать, что те реформы, которые сегодня и в течение ближайших двух месяцев должны стать предметом активных обсуждений и в нашем совете, и в широких общественных кругах, поддержат систему государственного управления более эффективными возможностями, инструментами и механизмами для осуществления ее миссии. В целом, эта миссия заключается в следующем: предоставлять высококачественные общественные услуги гражданам Республики Армения и посредством эффективных решений обеспечивать стабильное развитие, благополучие и прогресс Армении.
На этом завершу свое выступление, чтобы у нас было больше времени для проведения содержательных обсуждений. Тем не менее, считаю важным отметить, что проекты трех разделов стратегии, отправленные всем, а также программа действий все еще находятся в стадии разработки. Следовательно, сегодняшнее обсуждение, думаю, будет большим вкладом в эту стратегию и программу действий, а также в результативные показатели.
Хотел бы также поблагодарить всех тех общественных служащих, которые участвовали в работе рабочих групп. И, конечно же, всех тех чиновников и экспертов, которые принимали участие в интервью”.
Затем были обсуждены видение стратегии реформ общественного управления и повестка первого этапа реформ.