Օլիմպիական խաղերի կրակը վառելու և փոխանցելու արարողությունը կանցկացվի առանց հանդիսականի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակը վառելու և փոխանցելու արարողությունը կկայանա առանց հանդիսականի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Հունաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն: Որոշման պատճառը աշխարհում տարածում ստացող կորոնավիրուսն է: Արարողությունը նախատեսված է մարտի 12-ին, որին, նախնական տեղեկություններով, կմասնակցի ընդամենը մոտ 100 երկրպագու:
32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կհյուրընկալի Տոկիոն: Դրանք կմեկնարկեն հուլիսի 24-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 9-ին: Աշխարհի 206 երկրի մոտ 11 հազար մարզիկներ կմրցեն 33 մարզաձևերում: Տոկիոն երկրորդ անգամ է հյուրընկալելու Օլիմպիական խաղերը: Առաջին անգամ հյուրընկալել է հեռավոր 1964 թվականին:
Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն արդեն իսկ հասցրել է ներկայացնել խաղերի ջահը: Օլիմպիական խաղերի ջահը կշռում է 1,2 կգ և ունի ոսկե սակուրայի տեսք: Ջահը վերևից հիշեցնում է սակուրայի ծաղիկ: 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակը կվառվի 2020 թվականի մարտի 12-ին, ըստ ավանդույթի, Հունաստանում: Այն Ճապոնիա կտեղափոխվի 2020 թվականի մարտի 20-ին: Իսկ ջահի փոխանցումավազքը կսկսվի Ֆուկուսիմայում:

Церемония зажжения и передачи огня Олимпийских игр состоится без зрителей
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил Национальный олимпийский комитет Греции. Церемония запланирована на 12 марта, в ней, по предварительным данным, примут участие всего около 100 болельщиков.
32-е летние Олимпийские игры пройдут в Токио. Они начнутся 24 июля и завершатся 9 августа. Около 11 тысяч спортсменов из 206 стран поборются в 33 видах спорта. Токио примет Олимпийские игры уже во второй раз после 1964 года.
Оргкомитет 32-х летних Олимпийских игр в Токио уже успел представить факел игр. Факел Олимпийских игр весит 1,2 кг и имеет вид золотой сакуры. Факел сверху напоминает цветок сакуры. Огонь 32-х летних Олимпийских игр будет зажжен 12 марта 2020 года, согласно традиции, в Греции. Он дойдет в Японию 20 марта 2020 года. А эстафета факела начнется в Фукусиме.
Вспышка нового коронавируса COVID 19 была зафиксирована в конце декабря 2019 года в самом густонаселенном городе центрального Китая - 12-миллионной Ухани. Всемирная организация здравоохранения признала ее чрезвычайным положением международного масштаба, охарактеризовав как эпидемию с многочисленными очагами. Число случаев заражения коронавирусом в мире превысило 100 тысяч человек.