Փաշինյանի առաջարկով ձևավորվելու է զինծառայողների մահվան հանգամանքները քննող այլընտրանքային խումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է զոհված զինծառայողների ծնողների հետ: Կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է սգակիր մայրերին Մարտի 8-ի առթիվ և նշել, որ հանդիպման հիմնական նպատակը նրանց տոնի առիթով շնորհավորելը չէ:
«Այսօրվա խորհուրդը նաև փորձել ենք օգտագործել մեր խոսակցության համար: Ուզում եմ ասել, որ այսօրվա մեր քննարկման թեման չի լինելու նաև քրեական գործերի ընթացքը, հանգամանքները և մանրամասների քննությունը, այլ մեր քննարկումը լինելու է շատ ավելի լայն: Նախ ուզում եմ ասել, թե ինչպես եմ վերաբերվում այն փաստին, որ շատ հաճախ, որոշակի պարբերականությամբ դուք ստիպված եք լինում կառավարության կամ տարբեր պետական գերատեսչությունների առաջ ակցիաներ կազմակերպել: Ես չգիտեմ դա դրսից ինչպես է երևում, բայց դա ինձ համար ամեն անգամ շատ մեծ ցավ է և կարծում եմ` մեծ ցավ է նաև Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդի համար:
Բայց այստեղ կա մի գլոբալ հարց, իսկ ինչո՞վ է ավարտվելու այս ամեն ինչը, որովհետև այստեղ շատ պարզ խնդիր կա դրված, մենք պետք է ունենանք հանգուցալուծում, որովհետև դա ինչպես առաջին հերթին ձեզ համար է ցավ, ցավ է նաև մեր ժողովրդի համար: Մենք պետք է հասկանանք, որ պետք է գտնել լուծում, սա համարում եմ մեր ընդհանուր խնդիրը, ընդհանուր ասելով, նկատի ունեմ մեր ժողովրդի խնդիրը, որովհետև մարդկանց մոտ էլ բնական հարց է առաջանում, թե սա ի՞նչ պատմություն է և այս պատմությունը երբ է ավարտ ունենալու:
Սա խնդիր է մեր պետության, Զինված ուժերի, իրավապահ համակարգի, կառավարության համար և հետևաբար, ես այսօր հրավիրել եմ ձեզ լուծման տարբերակներ առաջարկելու, որովհետև մեր առաջին հանդիպման ժամանակ մենք ինչ-որ մի լուծման բանաձևի շուրջ համաձայնվեցինք, բայց որքանով հասկացանք՝ այդ բանաձևը չի աշխատում և մեզ պետք է գտնել նոր բանաձև: Բայց ես ուզում եմ նախ լինի մեկ նախնական պայմանավորվածություն, որ մենք բոլորս պայմանավորվում ենք մի հանգամանքի շուրջ, առանց բացառության պետք է ընդունենք ճշմարտությունը՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսին է այդ ճշմարտությունը, անկախ նրանից` մեզնից յուրաքանչյուրին որքանով է ընդունելի, որքանով՝ անընդունելի, որքանով ենք մենք ուզում համակերպվենք: Բայց ի վերջո բոլորս պետք է առերեսվենք այդ ճշմարտության հետ:
Ես այսօր խնդիր եմ համարում հետևյալը. այս ամենի արդյունքում դուք պետք է դադարեցնեք ձեր ակցիաները, ոչ թե նրա համար, որ ուղղակի դադարեցնեք, այլ նրա, որ մենք պետք է համաձայնության գանք ճշմարտության հասնելու եղանակների շուրջ: Եթե, իհարկե, համաձայնության չգանք, բնականաբար դուք կշարունակեք»,- ասել է վարչապետը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,կառավարության ղեկավարն առաջարկել է ծնողներին ձևավորել համատեղ այլընտրանքային քննչական խումբ, որը բաղկացած կլինի վերջիններիս համար վստահելի երեք փաստաբաններից: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ քննչական խմբում կընդգրկվեն նաև իր կողմից առաջադրված երեք իրավաբանները, որոնց թեկնածությունը ևս պետք է արժանանա ծնողների հավանությանը: Վարչապետը հավելել է, որ բոլոր իրավաբանների ծախսերը կհոգա կառավարությունը և ծնողներն իրենք քննչական խմբի հետ համաձայնությամբ կորոշեն քրեական գործերի քննման սկզբունքը՝ առաջնորդվել այբբենական կարգով, թե վաղեմության ժամկետով: Կարևորվել է նաև, որպեսզի քննչական խմբի անդամները մինչ այժմ որևէ առնչություն ունեցած չլինեն համապատասխան քրեական գործերին:
Վարչապետի առաջարկի շուրջ ծավալվել է քննարկում, Նիկոլ Փաշինյանը լսել է ծնողների հարցերն ու առաջարկությունները: Արդյունքում՝ վերը նշված առաջարկն արժանացել է հավանության և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ծնողները ապրիլի 10-ին գրավոր կներկայացնեն փաստաբանների իրենց թեկնածուներին: Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկել է նաև մինչ ապրիլի 10-ը հանդիպել ևս մեկ անգամ՝ աշխատանքային կարգով քննարկումները շարունակելու նպատակով:

По предложению Пашиняна будет создана альтернативная группа по следствию смертей военнослужащих
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с родителями погибших военнослужащих. Глава правительства поздравил матерей с 8 марта и отметил, что главной целью сегодняшней встречи является не то, чтобы поздравить их с праздником.
“Мы попытались использовать символ сегодняшнего праздника для нашего разговора. Я хочу сказать, что темой нашего сегодняшнего обсуждения не будет процесс, обстоятельства и детали уголовных дел, а наше обсуждение будет гораздо шире. Во-первых, хочу сказать, как я отношусь к тому факту, что очень часто, с определенной периодичностью вам приходится организовывать акции перед зданием правительства или различных государственных ведомств. Я не знаю, как это выглядит со стороны, однако это всегда большая боль для меня, и я думаю, что это также большая боль для Республики Армения и нашего народа.
Однако здесь есть глобальный вопрос: а чем все это закончится? Потому что здесь есть очень простая задача: мы должны найти решение, потому что это, в первую очередь, большая боль для вас, а также большая боль для нашего народа. Мы должны понимать, что должны найти решение, я считаю это нашей общей проблемой, и говоря об общей проблеме, я имею в виду проблему нашего народа, потому что у людей возникает естественный вопрос о том, что это за история и когда эта история закончится.
Это проблема для нашего государства, Вооруженных сил, правоохранительных органов, правительства, и поэтому я пригласил вас сегодня предложить варианты решения, потому что на нашей первой встрече мы согласились с какой-то формулой решения, но как мы поняли, эта формула не работает и нам нужно найти новую формулу. Но я хочу, чтобы мы сначала договорились о том, что мы все согласны со следующим аргументом: мы должны принять истину, независимо от того, какова эта истина, независимо от того, насколько приемлема или не приемлема она для каждого из нас, и насколько мы хотим смириться с ней. Но в конце концов мы все должны столкнуться с этой истиной лицом к лицу.
И сегодняшней задачей я считаю следующее: в результате всего этого вы должны прекратить свои акции не потому, чтобы просто прекратить их, а потому, что мы должны договориться о способах достижения истины. Если, конечно, мы не придем к согласию, вы, естественно, продолжите”, - сказал премьер-министр.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, глава правительства предложил родителям сформировать совместную альтернативную следственную группу, которая будет состоять из трех адвокатов, которым они доверяют. Никол Пашинян отметил, что в состав следственной группы также войдут три предложенных им адвоката, кандидатура которых также должна получить одобрение родителей. Премьер-министр добавил, что все расходы на адвокатов возьмет на себя правительство, а родители, по согласованию со следственной группой, определят принцип расследования уголовных дел: в алфавитном порядке или по сроку давности дел. Также была подчеркнута важность обеспечения того, чтобы члены следственной группы до этого не имели никакого отношения к соответствующим уголовным делам.
Состоялось обсуждение вокруг предложения премьер-министра, Никол Пашинян выслушал вопросы и предложения родителей. В результате вышеупомянутое предложение было одобрено, и была достигнута договоренность о том, что родители представят своих кандидатов в адвокаты в письменном виде 10 апреля. Никол Пашинян также предложил до 10 апреля встретиться еще раз, чтобы продолжить обсуждение в рабочем порядке.