ՀՔԾ-ն դադարեցրել է Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել քրեական հետապնդումը Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի և քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետ Արսեն Լալայանցի նկատմամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանը պատասխանեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակՄարինա Օհանջանյանը:
ՀՔԾ մամուլի խոսնակը նշեց, որ Զախարյանը և Լալայանցը կատարել են Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, ինչը հանգեցրել է ծանր հետևանքների») նախատեսված հանցավոր արարքներ.
«Այսինքն` նշված պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով «Հաղթանակ» զբոսայգու մասը կազմող և պետական սեփականություն հանդիսացող, 2 միլիարդ 990 միլիոն ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող, օտարման ոչ ենթակա 10 հազար քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով, կադաստրային արժեքով` 164 միլիոն 760 հազար ՀՀ դրամով, օտարվել է մասնավոր ընկերության, և հասարակությունը հանիրավի զրկվել է ազգային զբոսայգու մի ստվար հատվածից:
Նկատի ունենալով, որ վերը նկարագրված դեպքում անցել են քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված ժամկետները, նշված անձինք դիմել են վարույթն իրականացնող մարմնին և հայտնել, որ չեն առարկում ոչ արդարացնող, այն է` վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով իրենց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեմ, ուստի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նշված հիմքով նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին»:
ՀՔԾ-ն որոշման օրինակն ուղարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն` օտարված հիշյալ անշարժ գույքի գործարքներն առ ոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորը պետության հաշվեկշիռ վերադարձնելու պետական շահերի հայց ներկայացնելու հարցը քննարկելու նպատակով:
Օհանջանյանը նաև հայտնեց, որ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` «Հաղթանակ» զբոսայգուն հարակից տարածքներում գտնվող առանձնատների կառուցման համար հողահատկացման իրավաչափությունը և մյուս հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

ССС прекратила уголовное преследование в отношении бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна
Следователь Специальной следственной службы принял решение прекратить уголовное преследование в отношении бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна и бывшего начальника управления по архитектуре и градостроительству аппарата мэрии Арсена Лалаянца. На запрос Арменпресс ответила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
Пресс-секретарь ССС отметила, что Захарян и Лалаянц совершили преступные деяния, предусмотренные ч. 2 ст. 308 УК Армении (злоупотребление должностными полномочиями, что привело к тяжелым последствиям).
“А именно, вследствие действий указанных должностных лиц участок площадью 10 тыс. кв. м, являющийся частью парка Победы и государственной собственностью, имеющий рыночную стоимость в 2 млрд 990 млн драмов, не подлежащий отчуждению, посредством прямой продажи, по кадастровой стоимости - 164 млн 760 тыс. драмов, был отчужден частной компании, и общественность несправедливо лишилась большого участка городского парка.
Учитывая, что в вышеописанном случае прошли предусмотренные законом сроки привлечения к уголовной ответственности, указанные лица обратились в орган, осуществляющий производство, и заявили, что не возражают против прекращения уголовного преследования в отношении них на основании истечения срока давности, следовательно, следователем Специальной следственной службы Армении принято решение о прекращении уголовного преследования в отношении них по указанному основанию по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса Армении”.
ССС направила экземпляр решения в Генеральную прокуратуру Армении с целью обсуждения вопроса об отмене сделок с упомянутым недвижимым имуществом и предъявления иска о возврате имущественной единицы на счет государства.
Оганджанян также сообщила, что предварительное следствие по уголовному делу продолжается для выяснения правомерности и других обстоятельств отчуждения земельных участков для строительства особняков на территориях, прилегающих к парку Победы