ԱՊՀ շրջանակում ահաբեկչության դեմ պայքարում տեղեկության փոխանակման համաձայնագիրը գործողության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողով վավերացրեց «Անկախ պետությունների համագործակցության շրջանակներում ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության այլ բռնի դրսեւորումների, ինչպես նաեւ դրանց ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում տեղեկության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017-ի նոյեմբերի 3-ին Տաշքենդում՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի կառավարությունների կողմից: Համաձայնագրի նպատակն է ահաբեկչության և ծայրահեղականության, այլ բռնի դրսևորումների, ինչպես նաև դրանց ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում տեղեկության փոխանակման ապահովումը: Համաձայնագրով ԱՊՀ շրջանակում կամրապնդվի ահաբեկչության և ծայրահեղականության, այլ բռնի դրսևորումների, ինչպես նաև դրանց ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում տեղեկության փոխանակման միջպետական համագործակցությունը և կբարձրանա դրա արդյունավետությունը:
Տեղեկության փոխանակումը կկատարվի դիվանագիտական ուղիներով, սուրհանդակային ծառայության օգտագործմամբ կամ իրավասու մարմինների կողմից համաձայնեցված այլ միջոցով, ինչպես նաև տեղեկատվական, այդ թվում՝ միջպետական համակարգերի օգտագործմամբ:

Соглашение об обмене информацией в борьбе с терроризмом в рамках СНГ вводится в действие
Парламент Армении ратифицировал Соглашение “Об обмене информацией в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом в рамках Содружества независимых государств”. Как сообщает Арменпресс, соглашение было подписано 3 ноября 2017 года в Ташкенте правительствами Армении, Беларуси, России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана. Целью соглашения является обеспечение обмена информацией в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, другими насильственными проявлениями, а также с их финансированием. Соглашением в рамках СНГ укрепится межгосударственное сотрудничество по обмену информацией в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, другими насильственными проявлениями, а также с их финансированием и повысится его эффективность.
Обмен информацией будет осуществляться по дипломатическим каналам, с использованием курьерской службы или иным путем, согласованным компетентными органами, а также с использованием информационных, в том числе межгосударственных систем.