Փաշինյանը և Յակումոպուլոսը քննարկել են դատաիրավական ոլորտում ՀՀ-ԵԽ համագործակցությանն հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 2-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Խրիստոս Յակումոպուլոսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակության այցը լավ հնարավորություն է համագործակցության օրակարգը քննարկելու համար, և անդրադարձել մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 2018 թ. թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանն այժմ ընթանում է ժողովրդավարական ինստիտուտների հզորացման ճանապարհով, և այդ գործընթացում միջազգային, այդ թվում՝ եվրոպական կառույցների հետ գործընկերությունը կարևոր նշանակություն ունի:
Խրիստոս Յակումոպուլոսի խոսքով՝ Եվրոպայի խորհուրդը կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերության ամրապնդումը և պատրաստակամ է օժանդակություն տրամադրել մեր երկրին բարեփոխումների գործընթացում:
Զրուցակիցները քննարկել են դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը վերահաստատել են մեր երկրում ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ուղղությամբ համատեղ խորհրդատվական քննարկումները շարունակելու և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը:

Премьер-министр принял главу Генерального директората по правам человека и верховенству права СЕ
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня делегацию во главе с руководителем Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Христосом Якумопулосом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян отметил, что визит высокопоставленной делегации Совета Европы является хорошей возможностью для обсуждения повестки сотрудничества, и коснулся происходящих в нашей стране демократических изменений. Никол Пашинян отметил, что после бархатной революции 2018 года Армения сейчас идет по пути укрепления своих демократических институтов, и партнерство с международными, в том числе европейскими структурами имеет важное значение в этом процессе.
По словам Христоса Якумопулоса, Совет Европы придает большое значение укреплению партнерства с Арменией и готов помочь нашей стране в процессе реформ.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армения-Европа в области судебно-правовых реформ. Стороны подтвердили готовность продолжить совместные консультативные обсуждения и углубление сотрудничества в деле укрепления демократии в нашей стране.