Փաշինյանը և Յակումոպուլոսը քննարկել են դատաիրավական ոլորտում ՀՀ-ԵԽ համագործակցությանն հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 2-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Խրիստոս Յակումոպուլոսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակության այցը լավ հնարավորություն է համագործակցության օրակարգը քննարկելու համար, և անդրադարձել մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 2018 թ. թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանն այժմ ընթանում է ժողովրդավարական ինստիտուտների հզորացման ճանապարհով, և այդ գործընթացում միջազգային, այդ թվում՝ եվրոպական կառույցների հետ գործընկերությունը կարևոր նշանակություն ունի:
Խրիստոս Յակումոպուլոսի խոսքով՝ Եվրոպայի խորհուրդը կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերության ամրապնդումը և պատրաստակամ է օժանդակություն տրամադրել մեր երկրին բարեփոխումների գործընթացում:
Զրուցակիցները քննարկել են դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը վերահաստատել են մեր երկրում ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ուղղությամբ համատեղ խորհրդատվական քննարկումները շարունակելու և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը:

Pashinyan, CoE Director General of Human Rights and Rule of Law discuss judicial reforms
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on March 2 Director GeneralofHuman Rights and Rule of Lawof theCouncil of Europe ChristosGiakoumopoulos and his delegation.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM noted that the visit of the high-level Council of Europe delegation is a good opportunity for discussing the cooperation agenda and spoke about the democratic changes taking place in Armenia. Nikol Pashinyan noted that following the velvet revolution of 2018 Armenia pursues the path of strengthening democratic institutions and emphasized the importance of cooperation with international partners, including the Council of Europe.
According to ChristosGiakoumopoulos, the Council of Europe highlights the strengthening of partnership with Armenia and is ready to assist Armenia in the process of reform implementation.
The interlocutors discussed issues referring to Armenia-CoE cooperation in the sphere of reform implementation. The sides reaffirmed the readiness to continue and deepen cooperation.