Վանաձորի պետական համալսարանը նոր ռեկտոր ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանաձորի պետական համալսարանի ռեկտոր է ընտրվել տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուստամ Սահակյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում գրել է ՀՀ կրության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Երկար տարիներ Հայաստանի սահմաններից դուրս իր գործունեությունը ծավալած Ռուստամ Սահակյանը, ով անընդհատ փորձ է արել վերադառնալ հայրենի Վանաձոր և դրսում կուտակած իր փորձը ծառայեցնել Հայրենիքին, երեկ ընտրվել է Վանաձորի պետական համալսարանի ռեկտոր: Շնորհավորում եմ Ռուստամ Սահակյանին ու վստահություն հայտնում, որ, օգտագործելով իր կապերն ու հնարավորությունները, նոր ռեկտորը Վանաձորի պետական համալսարանը կդարձնի տարածաշրջանային զարգացող և հեռանկարային բուհ»,- նշել է Հարությունյանը:
Ռուստամ Սահակյանը ծնվել է 1965 թվականին օգոստոսի 1-ին Կիրովական (այժմ՝Վանաձոր) քաղաքում։ 1982 թվականին ընդունվել էԵրՊԻԿիրովականի մասնաճյուղի «Ավտոմատիկա և հեռուստամեխանիկա» բաժինը, ստացել ինժեներ-էլեկտրիկի որակավորում:
1990 թվականին հունվարին ուղեգրվել էԼենինգրադիՍ. Մ. Կիրովի անվան տեքստիլ և թեթև արդյունաբերության ինստիտուտին կից նպատակային ասպիրանտուրա, 1999 թվականի օգոստոսին հրավիրվել է ՌԴԱմուրի մարզիԲլագովեշչենսկ քաղաքիԱմուրի պետական համալսարան(ԱմՊՀ), որտեղ ընդունվել է ԱմՊՀ-ի առկա դոկտորանտուրան: 2003 թվականի մայիսին Ռուստամ Սահակյանին շնորհվել է տեխնիկական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:
1999-2006 թվականներին աշխատել է ԱմՊՀ-ի «Մաթեմատիկական անալիզ և մոդելավորում» ամբիոնում դոցենտի, այնուհետև` պրոֆեսորի պաշտոններում:
Փետրվարի 21-ին տեղի ունեցածՎանաձորի պետական համալսարանիհոգաբարձուների խորհրդի նիստում պաշտոնապես գրանցվել է որպես ՎՊՀ ռեկտորի պաշտոնի թեկնածու: 2020 թվականի մարտի 1-ի նիստում ընտրվել է ՎՊՀ ռեկտոր։

В Ванадзорском государственном университете новый ректор
Ректором Ванадзорского государственного университета избран доктор технических наук, профессор Рустам Саакян.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“Развернувший свою деятельность за пределами Армении Рустам Саакян, долгие годы пытался вернуться в родной Ванадзор и использовать здесь свой накопленный за рубежом опыт. Вчера он был избран ректором Ванадзорского государственного университета. Поздравляю Рустама Саакяна и выражаю уверенность, что, используя свои связи и возможности, новый ректор сделает Ванадзорский государственный университет развивающимся и перспективным региональным вузом”, - отметил Арутюнян.
Рустам Саакян родился в Кировакане (ныне Ванадзор) 1 августа 1965 года. В 1982 году поступил на отделение “Автоматика и телемеханика” Кироваканского филиала ЕрПИ, получил квалификацию инженера-электрика.
В январе 1990 года он поступил в целевую аспирантуру при Институте текстильной и легкой промышленности им. Кирова Ленинградской области. В августе 1999 года был приглашен в Амурский государственный университет (АМГУ) города Благовещенск Амурской области РФ, где поступил на очную докторантуру. В мае 2003 года Рустаму Саакяну присвоена ученая степень доктора технических наук.
В 1999 - 2006 гг. он работал на должности доцента, затем профессора на кафедре “Математический анализ и моделирование” АМГУ.
На заседании Совета попечителей Ванадзорского государственного университета 21 февраля он официально был зарегистрирован в качестве кандидата на должность ректора ВГУ. На заседании 1 марта 2020 года Рустам Саакян был избран ректором ВГУ.