ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումը կառավարության առաջնահերթություններից է. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև կնքված Համապարփակևընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման գործընթացին նվիրված խորհրդարանական լսումների ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը:
«Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև կնքված Համապարփակևընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն առանցքային դերակատարություն ունի Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև հարաբերությունների զարգացման հարցում: Այն մեզ համար հանդիսանում է բարեփոխումների օրակարգ, և դրա կիրարկումը կառավարության առաջնահերթություններից է»,- ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ համաձայնագիրը նոր թափ է հաղորդել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաև տարբեր ոլորտների համար հիմք է հանդիսացել հետագա բարեփոխումներն ուրվագծելու նպատակով:
Համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտին հասցնելու վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդի և ԵՄ խորհրդի Գլխավոր քարտուղարությանը տեղեկացրել են ԵՄ անդամ երկրներից 20-ը՝ Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Բուլղարիան, Լեհաստանը, Լյուքսեմբուրգը, Դանիան, Մալթան, Ռումինիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆինլանդիան, Հունգարիան, Սլովակիան, Չեխիան, Կիպրոսը, Գերմանիան, Իռլանդիան, Խորվաթիան, Շվեդիան և Սլովենիան:
Բելգիան և Ֆրանսիան ևս ավարտին են հասցրել Համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը, սակայն դեռևս չեն տեղեկացրել այդ մասին ԵՄ Գլխավոր քարտուղարությանը:
Նիդեռլանդները խորհրդարանի մակարդակով ևս վավերացրել է ՀԸԳՀ-ն, սակայն վերջնական վավերացման համար վավերագիրը պետք է ստորագրվի թագավորի կողմից։

Ратификация Соглашения Армения-ЕС является одним из приоритетов правительства: вице-премьер
Ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом является одним из приоритетов правительства Армении.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе парламентских слушаний, организованных постоянной комиссией НС Армении по вопросам европейской интеграции, сказал вице-премьер Армении, председатель межведомственной комиссии по координации мероприятий, обеспечивающих реализацию соглашения Армения-ЕС Мгер Григорян.
“Заключенное между Арменией и Европейским союзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве играет ключевую роль в развитии отношений между Арменией и Европейским Союзом. Это - для нас повестка реформ, и ее применение является одним из приоритетов правительства”, - сказал Григорян.
Вице-премьер отметил, что соглашение придало новый импульс отношениям Республика Армения-Европейский союз, а также послужило основой для формирования дальнейших реформ.
О завершении внутригосударственных процедур, необходимых для ратификации соглашения, Генеральный секретариат Европейского совета и Совета ЕС проинформировали 20 стран-членов ЕС: Эстония, Латвия, Литва, Болгария, Польша, Люксембург, Дания, Мальта, Румыния, Соединенное Королевство, Финляндия, Венгрия, Словакия, Чехия, Кипр, Германия, Ирландия, Хорватия, Швеция и Словения.
Бельгия и Франция также завершили необходимые внутригосударственные процедуры для ратификации соглашения, однако пока не сообщили об этом в Генеральнй секретариат ЕС.
Нидерланды на уровне парламента также ратифицировали соглашение, однако для окончательной ратификации документ должен быть подписан королем.