Վրաստանի խորհրդարանը, չնայած բողոքներին, հաստատեց նոր գլխավոր դատախազին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ գլխավոր դատախազի պաշտոնում հաստատել Է Իրակլի Շոթաձեին, չնայած ընդդիմության ակցիաներին, որը հանդես Էր գալիս նրա նշանակման դեմ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր Էր դարձել 2019 թվականի դեկտեմբերին այն բանից հետո, երբ գերատեսչության նախկին ղեկավար Շալվա Տադումաձեն համալրեց Գերագույն դատարանի դատավորների շարքը: «Իրակլի Շոթաձեին գլխավոր դատախազ նշանակելու վերաբերյալ խորհրդարանի որոշումն ընդունված Է: Նրան հաջողություններ եմ մաղթում»,-հայտարարել Է խորհրդարանի խոսնակ Արչիլ Տալակվաձեն՝ ամփոփելով քվեարկության արդյունքները:
Շոթաձեի օգտին քվեարկել Է 82 պատգամավոր, դեմ ոչ մի ձայն չի եղել: Ընդդիմադիր պատգամավորները ներկա չեն գտնվել քվեարկությանը: Քվեարկությունը հեռարձակվել Է օրենսդիր մարմնի կայքի ուղեղ եթերով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Грузии утвердил нового генпрокурора, несмотря на протесты
ПарламентГрузиибольшинством голосов утвердил на пост генерального прокурора Ираклия Шотадзе, несмотря на акции оппозиции, выступающей против его назначения, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Должность генерального прокурора стала вакантной в декабре 2019 года после того, как бывший глава ведомства Шалва Тадумадзе вступил в ряды судей Верховного суда.
"Постановление парламента о назначении Ираклия Шотадзе генпрокурором принято. Желаю ему удачи", - заявил спикер парламента Арчил Талаквадзе по итогам голосования.
В поддержку проголосовали 82 депутата, ни одного голоса против. Оппозиционные депутаты не присутствовали на голосовании. Трансляция голосования шла в прямом эфире на сайте законодательного органа.