Ժամանակակից հեղինակների գործերը հնչեցնելու համար հարթակ է հարկավոր. Արամ Սաթյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը, որը տարիներ շարունակ իր հնարավորությունների սահմանում փորձում է նպաստել հայ երաժշտության տարածմանն ու միջազգայնացմանը, 2020 թվականին տարբեր ծրագրեր կիրականացնի: Միության նախաձեռնությամբ կյանքի կկոչվեն «Պատմություն կերտելով», «Մենք ու մենք» ծրագրերը, կանցկացվի Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական ամենամյա մրցույթը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում միության նախագահ Արամ Սաթյանն ասաց, որ «Պատմություն կերտելով» ծրագրի շրջանակում հիշելու են տարվա հոբելյարներին: «Տոնելու ենք երաժշտագիտության հիմնադիրներից Քրիստափոր Քուշնարյանի 130-ամյակը, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ղազարոս Սարյանի, Գևորգ Արմենյանի հարյուրամյակները, Էդգար Հովհաննիսյանի, Գագիկ Հովունցի, Էմին Խաչատրյանի և Ռոբերտ Պետրոսյանի 90-ամյակները: Նշելու ենք նաև Ստեփան Շաքարյանի, Էմմա Միհրանյանի և այլ արժանավորների հոբելյաններ: Նրանցից յուրաքանչյուրը մեծ ավանդ է ունեցել հայ երաժշտության զարգացման գործում»,-շեշտեց միության նախագահը:
Սաթյանի խոսքով`շատ կարևոր է հեղինակներին մշտապես հիշելը, քանի որ պատմություն կերտում են ստեղծագործողները, մարդիկ, որոնք ստեղծում են մնայուն արժեքներ. մենք դրանք ունկնդրում ենք, դիտում, կարդում:
«Նախորդ տարի նախաձեռնեցինք «Մենք ու մենք» ծրագիրը, որի շրջանակում կոմպոզիտորներն այցելում են Հայաստանի տարբեր շրջաններ, հնչեցնում իրենց ստեղծագործությունները: Այցելեցինք Իջևան, Դիլիջան, Գորիս, Խնձորեսկ: Համերգներ տեղի ունեցան նաև Աշտարակում, Փարաքարում: Ծրագրի շնորհիվ կոմպոզիտորներն էլ ավելի ճանաչելի են դառնում: Անպայման պետք է շարունակենք այն»,-ասաց նա:
Արամ Սաթյանը կարևորեց Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների մրցույթը, որը տաղանդավոր ստեղծագործողների բացահայտման հարթակ է: Միությունը փորձում է որոշ ուղղություն տալ նրանց, վարպետության դասեր անցկացնել: Մրցույթի շնորհիվ առաջադիմություն ունեցող երեխաների ստեղծագործությունները նախորդ տարի հնչել են Ռուսաստանում կայացած միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում և ունեցել մեծ հաջողություններ՝ արժանանալով պատվոգրերի:
Արամ Սաթյանը նշեց, որ ցանկանում են ժամանակակից երաժշտության փառատոն կազմակերպել, որտեղ կհնչեն նաև սկսնակ ստեղծագործողների գործեր, քանի որ նրանց համար հարթակ գրեթե չկա: «Բնական է, որ մեր գլխավոր նվագախմբերի նպատակը բարձրակարգ երաժշտություն ներկայացնելն է, բայց այն երաժշտությունը, որը նոր է ծնվում, նույնպես պետք է հնչի: Գուցե դա է պատճառը, որ այսօր սիմֆոնիկ երաժշտության բաց ունենք: Նվագախմբերը հիմնականում կատարում են արդեն կայացած, հայտնի կոմպոզիտորների գործեր, իսկ նոր ստեղծագործություններն իրացվելու տեղ չունեն»,-շեշտեց Սաթյանը:
Միության նախագահը էական համարեց երկրի սահմաններից դուրս հայ երաժշտության տարածումը` նշելով, որ 2019-ին ԱՄՆ-ում հայ երգարվեստին նվիրված երկու համերգային ծրագիր է անցկացվել, որտեղ հայ հեղինակների գործեր են հնչել: «Հաճելի է, երբ օտարազգին քո լեզվով է երգում: Մեր հեղինակները հնչում են, և դա ամենալավ բանն է: Հավանաբար ինչ-որ մնայուն բան ստեղծել ենք: Թող ոչ ոք չասի, որ այսօր չկա հայ պրոֆեսիոնալ երաժշտություն: Կա, ուղղակի պետք է հարթակ տրամադրել այդ գործերը հաճախ կատարելու համար: Եթե մենք չներկայացնենք, ո՞վ պետք է դա անի: Չեմ ցանկանում`դառնանք այն ազգը, որը բոլորին կարող է ընդունել, իսկ ինքներս մեզ` անտեսել: Ունենք արժանապատվություն և ինքնատիպ արվեստ, որը պետք է ճանաչվի ողջ աշխարհում»,-եզրափակեց Արամ Սաթյանը:

Для озвучивания произведений современных авторов нужны сцены: Арам Сатян
Союз композиторов Армении, который уже на протяжении многих лет в пределах своих возможностей пытается способствовать распространению и популяризации армянской музыки, и на 2020 год наметил различные программы. По инициативе союза будут реализованы программы “Создавая историю”, “Мы и мы”, будет проведен ежегодный Республиканский конкурс юных композиторов им. Эдварда Мирзояна.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» председатель союза Арам Сатян рассказал, что в рамках программы “Создавая историю” они будут отмечать юбилеи года. Отпразднуем юбилеи основателей музыковедения: 130-летие Христофора Кушнаряна, 100-летие Александра Арутюняна, Казароса Сарьяна, Геворга Арменяна, 90-летие Эдгара Ованнисяна, Гагика Овунца, Эмина Хачатряна и Роберта Петросяна. Отметим также юбилеи Степана Шакаряна, Эммы Мигранян и других достойных композиторов. Каждый из них внес большой вклад в развитие армянской музыки”, - подчеркнул председатель союза.
По словам Сатяна, очень важно всегда помнить авторов, поскольку историю создают творцы, люди, которые создают вечные ценности. Мы их слушаем, смотрим, читаем.
“В прошлом году мы инициировали программу “Мы и мы”, в рамках которой композиторы посещают разные районы Армении, озвучивают там свои произведения. Мы посетили Иджеван, Дилижан, Горис, Хндзореск. Благодаря этой программе композиторы становятся более узнаваемыми. Мы обязательно должны продолжить ее”, - сказал он.
Арам Сатян отметил значение конкурса юных композиторов им. Эдварда Мирзояна, который является площадкой для выявления талантливых творческих людей. Союз пытается давать им некоторые направления, проводить мастер-классы. Благодаря этому конкурсу в прошлом году произведения детей с успехом прозвучали в рамках Международного музыкального фестиваля в России и имели большой успех, удостоившись почетных грамот.
Арам Сатян отметил, что они хотят организовать фестиваль современной музыки, на котором прозвучат произведения начинающих авторов, поскольку у них, практически, нет сцены. Естественно, что цель наших основных оркестров - представлять высококлассную музыку, но та музыка, которая только рождается, тоже должна быть озвучена. Оркестры в основном исполняют произведения уже состоявшихся, известных композиторов, а новые произведения некто не исполняет”, - подчеркнул Сатян.
Председатель союза популяризацию армянской музыки за пределами страны счел существенной, отметив, что в 2019 году в США прошли две концертные программы, посвященные армянскому песенному искусству, на которых звучали произведения армянских авторов. “Приятно, когда иностранец поет на твоем родном языке. Звучат наши авторы, и это самое лучшее. Вероятно, мы создали что-то вечное. Пусть никто не говорит, что сегодня нет армянской профессиональной музыки. Она есть, просто ей нужно предоставлять сцены для исполнения этих произведений. Если мы не будем представлять их, кто же будет это делать. Не хочу, чтобы мы стали нацией, которая всех принимает, а себя недооценивает. У нас есть свое достоинство и самобытное искусство, которое должно быть признано во всем мире”, - заключил Арам Сатян.