Հայաստանը մասնակցում է Սուրաջկունդի 34-րդ միջազգային փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը մասնակցում է Հնդկաստանում 2020 թ. փետրվարի 1-16-ը անցկացվող Սուրաջկունդի 34-րդ միջազգային արհեստների փառատոնին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում են ժողովրդական արհեստագործներ և ժողովրդական կատարողական արվեստի կրող խմբեր:
Հայաստանի տաղավարում ցուցադրված են հայ վարպետների (Արմենուհի Խաչատրյան, Արմինե Պողոսյան, Մարալ Շեուհմելիան) ասեղնագործություններ, գոբելեններ և ժանյակներ: Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում են նաև «Կայթ» նվագախմբի ելույթները:
«Կայթ» նվագախումբը հիմնադրվել է 2016 թվականին, Երևանում՝ Կորյուն Դավթյանի նախաձեռնությամբ, նպատակ ունենալով ազգային նվագարաններով կատարելու հայկական ժողովրդական ավանդական երաժշտություն։ Կազմում ընդգրկված են երիտասարդ երաժիշտներ, որոնցից յուրաքանչյուրը տիրապետում է որևէ երաժշտական գործիքի, այդ թվում` բլուլ, շվի, պարկապզուկ, զուռնա, դուդուկ, դհոլ, դափ, քանոն և ուդ։ Խմբում ընդգրկված են նաև երգիչ և երգչուհի:
«Կայթ» նվագախմբի երկացանկի մեծ մասը ներկայացնում է բանավոր ավանդույթով պահպանված և 19-20-րդ դարերում Կոմիտասի, Միհրան Թումաճանի, Արամ Քոչարյանի ջանքերով գրառված նմուշներ։ Լինելով հայ ժողովրդական մի շարք երգերի և մեղեդիների առաջին բեմական կատարողը, «Կայթը» փորձում է պահպանել ավանդույթը՝ ժամանակակից մտածողության պայմաններում։

Армения участвует в 34-м Международном фестивале Сураджкунда
Республика Армения в Индии участвует в 34-м Международном фестивале ремесел Сураджкунда, проходящем с 1 по 16 февраля 2020 года. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства НОКС, армянская делегация представляют народные ремесленники и группы исполнителей народной музыки.
В павильоне Армении представлены вышивки, гобелены и кружева работы армянских мастеров (Арменуи Хачатрян, Армине Погосян, Марал Шеухмелиа). В рамках честиваля выступит группа “Кайт”.
“Кайт” был основан в Ереване в 2016 году по инициативе Корюна Давтяна для исполнения традиционной армянской народной музыки на национальных инструментах. В составе группы молодые музыканты, каждый из которых владеет каким-либо музыкальным инструментом, в том числе блулом, свирелью, волынкой, зурной, дудуком, дхолом, каноном и другими инструментами. В группе также солист и солистка.
Большая часть репертуара “Кайта” - образцы, сохранившиеся в устной традиции и записанные в 19 - 20 веках усилиями Комитаса, Миграна Тумачяна, Арама Кочаряна. Будучи первым сценическим исполнителем ряда армянских народных песен и мелодий, “Кайт” пытается сохранить традиции в условиях современного мышления.