ՀՀ վարչապետն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ղազախստանի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Լուսանկարման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել միջկառավարական խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի վարչապետները:Որպես ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության ներկայացուցիչ, ընդլայված կազմով նիստին մասնակցել է նաև Մոլդովայի վարչապետ Յոն Կիկուն:
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինին` այսօրվա հանդիպման հաջող անցկացման, բոլոր պայմանները ստեղծելու, ինչպես նաև ավանդական հյուրընկալության համար:
Ցանկանում եմ նաև ողջունել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Վլադիմիրի Միշուստինին և Մոլդովայի վարչապետ Յոն Կիկուին, ովքեր առաջին անգամ են մասնակցում մեր խորհրդի նիստին: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ և կցանկանայի հավաստիացնել, որ մենք պատրաստ ենք ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության:
Սա մեր առաջին հանդիպումն է այս տարի բելառուսական կողմի նախագահության ներքո: Մենք աջակցում ենք Բելառուսի նախագահության շրջանակում արձանագրված ինտեգրման առաջնային ուղղություններին: Այս կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել դեռևս գոյություն ունեցող խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման կարևորությունը, որոնք խանգարում են ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորմանը:
Անհրաժեշտ է նաև ակտիվացնել ջանքերը, որոնք ուղղված են ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանը՝ գնագոյացման, սակագների, ծառայությունների հասանելիության ոլորտում ոչ խտրական մոտեցումների հիման վրա: Միության մարմինների արդյունավետության բարձրացումը և տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը ևս մեկ ուղղություն է, որը պետք է լինի մեր ուշադրության կենտրոնում:
Այսօրվա նիստի օրակարգի հարցերի մասին կցանկանայի նշել հետևյալը. այսօր հերթական անգամ քննարկվեց ներքին շուկայի գործունեության շրջանակներում խոչընդոտների վերացման աշխատանքների ընթացքը: Այս խոչընդոտների մի մասով մենք այսօր որոշումներ ենք կայացրել: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն բազմիցս նշել եմ, մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է համախմբել համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված են առկա խոչընդոտների վերացմանը և հետագայում դրանց կրկնությունը բացառող պայմանների ստեղծմանը:
Ինչ վերաբերում է «Մինչև 2025 թվականը եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններին», ես կցանկանայի նշել, որ մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք այս փաստաթղթի վերջնական համաձայնեցումը` ԵԱՏՄ պայմանագրով ամրագրված համագործակցության հաստատված ձևերի հիման վրա:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի ստեղծման և իրականացման գործընթացին: Կարծում ենք, որ թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ձևավորումը հնարավորություն կտա նվազեցնել ապրանքների և ծառայությունների սպառողի, արտադրողի և վաճառողի միջև հեռավորությունը: Դա էապես կնվազեցնի առաքման, ինչպես նաև ապրանքների տեղափոխման օպտիմալ եղանակներն ու մեթոդները որոնելու ժամանակը՝ շուկան այս առումով ավելի կատարյալ դարձնելով:
Քանի որ փետրվարի 1-ին ավարտվում է Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը, իմ ելույթի ավարտին ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Տիգրան Սարգսյանին, ինչպես նաև Հանձնաժողովին՝ կատարած աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Ցանկանում եմ նաև բեղմնավոր աշխատանք մաղթել նոր Հանձնաժողովին Միխայիլ Մյասնիկովիչի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև Բելառուսի Հանրապետությանը, որը այս տարի նախագահելու է ԵԱՏՄ մարմիններում:
Եվ վերջում ցանկանում եմ հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունն այս տարի հյուրընկալել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը: Ուրախ կլինեմ ողջունել բոլորիդ Հայաստանում: Եվ մեր կողմից ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի նիստն անցնի ամենաբարձր մակարդակով:
Նիստի ընթացքում վարչապետները քննարկել են ԵԱՏՄ ֆունկցիոնալության հետագա բարձրացմանը, կազմակերպության իրավապայմանագրային բազայի կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շուկայում խոչընդոտների վերացմանը, ազգային տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրմանը, մաքսային կարգավորումների ոլորտում համագործակցությանը և միության ընդհանուր շուկաների ձևավորմանը: Քննարկվել են նաև մի շարք նախաձեռնություններ՝ եվրասիական տարածքում ազգային արժույթների օգտագործումն ընդլայնելու և պաշտպանական միջոցառումները բարելավելու հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը:

Премьер-министр РА в Алматы принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра РА, премьер-министр в Алматы принял участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета. После официальной церемонии фотографирования состоялось заседание Межправительственного совета в узком, затем в расширенном составе, в котором приняли участие премьер-министры Армении, России, Казахстана, Беларуси, Кыргызстана. В качестве представителя государства-наблюдателя в ЕАЭС в расширенном составе принял участие и премьер-министр Молдовы Йон Кику.
В своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил.
“Уважаемые главы правительств!
Уважаемые члены делегаций!
Прежде всего хочу поблагодарить премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина за успешное проведение сегодняшней встречи, создание всех условий, а также за традиционное гостеприимство.
Хочу также приветствовать председателя правительства Российской Федерации Михаила Владимировича Мишустина и премьер-министра Молдовы Йона Кику, которые впервые участвуют в заседании нашего совета. Желаю Вам успехов и хотел бы заверить, что мы готовы к активному и эффективному сотрудничеству.
Это наша первая в этом году встреча под председательством белорусской стороны. Мы поддерживаем приоритетные направления интеграции, зафиксированные в рамках председательства Беларуси. В связи с этим хотел бы подчеркнуть необходимость устранения еще существующих барьеров и ограничений, которые мешают формированию общего экономического пространства.
Также необходимо активизировать усилия, направленные на создание общих энергетических и транспортных рынков ЕАЭС на основе недискриминационных подходов в сфере ценообразования, тарифов и доступа к услугам. Повышение эффективности органов союза и развитие транспортных и логистических инфраструктур - еще одно направление, которое должно быть в центре нашего внимания. О вопросах повестки сегодняшнего заседания хотел бы отметить следующее, сегодня был обсужден ход работ по устранению препятствий в рамках деятельности внутреннего рынка. По части этих препятствий мы сегодня приняли решения. Тем не менее, как я уже неоднократно отмечал, мы считаем, что необходимо объединить совместные усилия, направленные на устранение существующих препятствий и создание условий, исключающих их повторение и в дальнейшем. Что касается “Стратегических направлений развития евразийской интеграции до 2025 года”, я хотел бы отметить, что мы придаем особую важность окончательному согласованию этого документа на основе утвержденных форм сотрудничества, закрепленных договором о ЕАЭС. Как известно, Республика Армения традиционно активно участвует и содействует процессу создания и реализации цифровой повестки ЕАЭС. Мы думаем, что формирование экосистемы цифровых транспортных коридоров позволит сократить расстояние между потребителем товаров и услуг, производителем и продавцом. Это существенно снизит время поиска оптимальных способов и методов доставки, а также транспортировки товаров, сделав рынок в этом плане более совершенным.
Поскольку 1 февраля истекает срок полномочий председателя комиссии, в конце своего выступления хочу еще раз поблагодарить Тиграна Саркисяна, а также и комиссию за проделанную работу и пожелать успехов в дальнейшей деятельности.
Хочу также новой комиссии пожелать плодотворной работы под руководством Михаила Мясниковича, а также Республике Беларусь, которая в этом году будет председательствовать в органах ЕАЭС.
И в конце хочу выразить готовность Армении в этом году принять у себя одно из заседаний Евразийского межправительственного совета. И со своей стороны хочу заверить, что мы сделаем все, чтобы заседание прошло на самом высоком уровне.
В ходе заседания премьер-министры обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего повышения функциональности ЕАЭС, совершенствования договорно-правовой базы организации. В частности, были затронуты вопросы устранения барьеров на рынке ЕАЭС, интеграции национальных информационных систем, сотрудничества в сфере таможенного регулирования и формирования общих рынков союза. Обсуждался также и ряд инициатив по расширению использования национальных валют на евразийском пространстве и улучшению оборонных мер с учетом международного опыта.