Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով վարչապետի ստեղծած հանձնաժողովը գումարել է առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունումկորոնավիրուսիտարածումը կանխարգելող աշխատանքների համակարգման նպատակով ստեղծվել էմիջգերատեսչական_հանձնաժողով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը, որոշումը ստորագրվել է հունվարի 30-ին՝ ղեկավարվելով «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 16-րդ մասով։ Հանձնաժողովը նախագահում է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
Երկրում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահին հանձնարարվել է սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ՀՀ վարչապետին ներկայացնել ամփոփ տեղեկատվություն առկա իրավիճակի և իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում են ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Սամվել Հայրապետյանը, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության քաղաքացիական ավիացիայի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը, ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը, ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցևը, ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Զարուհի Բեգլարյանը։
Լրացում. ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հունվարի 31-ին հայտարարեց, որ առավոտյան տեղի է ունեցել Միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը, որը նախագահել է Ավինյանը:

Для предотвращения распространения коронавируса премьер-министром создана межведомственная комиссия
Решением премьер-министра РА Никола Пашиняна, с целью координации работ по предотвращению распространения коронавируса, в Республике Армения создана межведомственная комиссия.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт премьер-министра Армении, решение было подписано 30 января, руководствуясь ч. 16 ст. 7 Закона “О структуре и деятельности правительства”. Комиссию возглавляет вице-премьер РА Тигран Авинян.
Председателю межведомственной комиссии, координирующей работы по предотвращению распространения коронавируса в стране, поручено в трехдневный срок после вступления в силу данного решения представить премьер-министру РА обобщенную информацию о текущей ситуации и осуществляемых работах.
В состав межведомственной комиссии вошли министр здравоохранения РА Арсен Торосян -заместитель председателя комиссии, заместитель министра здравоохранения РА Лена Нанушян, заместитель министра иностранных дел РА Авет Адонц, заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РА Армен Арутюнян, заместитель директора Службы национальной безопасности РА Самвел Айрапетян, заместитель начальника Полиции РА Айк Мгрян, председатель Комитета по туризму Министерства экономики РА Сусанна Сафарян, председатель Гражданской авиации Министерства территориального управления и инфраструктур РА Татевик Ревазян, руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда РА Акоп Авагян, руководитель Инспекционного органа по безопасности продуктов питания РА Георгий Аветисян, генеральный директор ГНКО “Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний” Министерства здравоохранения РА Артавазд Ванян, руководитель Армянского офиса Всемирной Организации Здравоохранения Егор Зайцев, координатор программ продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Заруи Бегларян.