Վարչապետը պարզաբանեց, թե երբ կնշանակվեն ԱԱԾ տնօրենն ու ոստիկանության պետը
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համարում է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը և ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանն իրենց կատարած աշխատանքով արդարացրել են իրենց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանը հայտնեց հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով այն հարցին, թե երբ է պատրաստվում նշանակումներ անել ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանության պետի պաշտոններում:
«Այդպիսի ավանդույթ կա և' ոստիկանությունում, և' Ազգային անվտանգության ծառայությունում` եթե որևէ մեկը նշանակվում է տնօրենի կամ պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, նրանք, սովորաբար, պաշտոնակատար լինելու ընթացքում աշխատում են տեղակալի աշխատասենյակում: Երբ ես Էդուարդ Մարտիրոսյանին և Արման Սարգսյանին նշանակել եմ, համապատասխանաբար, ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ես ինքս անձամբ երկուսին էլ ուղեկցել եմ ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանության պետի աշխատասենյակներ, դուռը բացել եմ, և ասել, որ կաշխատեք այստեղից: Ես ասել եմ, որ ձեզ ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելով հիմա չեմ գնալու այլ թեկնածու փնտրելու: Ասել եմ, որ իմ բաժին որոշումը կայացրել եմ, հիմա դուք պետք է 6 ամսում կայացնեք ձեր բաժին որոշումը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ այս պահի դրությամբ երկու պաշտոնյաներն արդարացրել են իրենց, բայց դա չի նշանակում, որ նա անթերի է համարում այդ երկու կառույցների աշխատանքը: «Մինչև մարտ ամիս այդ կարգավիճակում լինելու ժամանակ կա, և այդ ժամկետում որոշումներ կկայացվեն»,- նշեց վարչապետը:
2019թ. սեպտեմբերի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Էդուարդ Մարտիրոսյանին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող նշանակելու մասին: ՀՀ նախագահի մեկ այլ հրամանագրով ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնակատար է նշանակվել Արման Սարգսյանը:

Премьер пояснил, когда будут назначены  директор СНБ и начальник полиции
Премьер-министр РА Никол Пашинян считает, что исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности Эдуард Мартиросян и исполняющий обязанности начальника полиции Арман Саркисян вполне оправдали себя на занимаемом посту.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил на пресс-конференции 25 января в Капане премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя в третий раз 100 фактов о Новой Армении – в ответ на вопрос, когда он собирается назначать на должность директора СНБ и начальника полиции.
«Как в полиции, так и в Службе национальной безопасности существует такая традиция, что если кого-то назначают исполняющим обязанности директора или начальника, то это обычно люди, которые работают заместителями, в кабинете заместителя. Когда я назначил Эдуарда Мартиросяна и Армана Саркисяна – соответственно, исполняющими обязанности директора и начальника полиции СНБ, я лично сопровождал обоих в кабинеты директора СНБ и начальника полиции, сам открыл перед ними дверь и сказал: теперь вы будете работать здесь. Я сказал, что, назначив вас временно исполняющим обязанности, сейчас я не буду искать другого кандидата. Я сказал, что принял решение по своей части вопроса, теперь вы должны принять решение по своей части - через 6 месяцев», - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что на данный момент оба чиновника оправдали себя, но это не значит, что он считал работу этих двух структур идеальной. «До марта есть время, они будут оставаться в этом статусе, и в этот период примут собственные решения», - сказал премьер.
19 сентября 2019 года Президент Республики Армения Армен Саркисян подписал указ о назначении Эдуарда Мартиросяна исполняющим обязанности директора Службы национальной безопасности РА. Другим указом Президента РА Арман Саркисян назначен исполняющим обязанности начальника полиции РА.