Իրանի Գերագույն դատարանը կոչ Է արել՝ շտապ փոխհատուցում տրամադրել ավիաաղետի զոհերի ընտանիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Գերագույն դատարանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին կոչ Է արել երկրի իշխանություններին՝ շտապ կատարել Թեհրանի մերձակայքում ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով զոհվածների ընտանիքներին փոխհատուցում վճարելու իրենց պարտավորությունները: Այդ մասին հունվարի 20-ին հայտնել Է Tasnim իրանական գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա տեղեկատվության համաձայն, Ռայիսին հայտարարել Է «ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով զոհվածների ազգականներին անհապաղ փոխհատուցում վճարելու անհրաժեշտության» մասին: Բացի այդ, նա հայտնել Է, որ «Իրանի դատական իշխանությունների ներկայացուցիչները հեռախոսով կապվել են այն բոլոր իրանցիների ընտանիքների հետ, որոնք զոհվել են ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով»:
Հունվարի 8-ին «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing 737 ինքնաթիռն աղետի Է ենթարկվել Թեհրանի օդանավակայանից թռիչքից հետո: Օդանավի կործանման հետեւանքով զոհվել Է 176 մար: Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հունվարի 11-ին տարածել Է հայտարարություն, որում ընդունել Է, որ ինքնաթիռը սխալմամբ խոցվել Է հակաօդային պաշտպանության հրթիռով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Верховный суд Ирана призвал к срочной компенсации семьям жертв авиакатастрофы
Председатель Верховного суда Ирана Эбрахим Раиси призвал власти страны срочно выполнить свои обязательства по компенсации семьям жертв катастрофы украинского самолета под Тегераном. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило иранское агентствоTasnim.
По его информации, Раиси заявил о "необходимости незамедлительно выплатить компенсации родственникам погибших в результате катастрофы украинского лайнера".
Кроме того, он сообщил о том, что "представители судебных властей Ирана связались по телефону с семьями всех иранцев, погибших в результате крушения самолета".
Boeing 737компании "Международные авиалинии Украины" 8 января потерпел катастрофу через несколько минут после вылета из аэропорта Тегерана. Погибли 176 человек.