Վարչապետն ընդունել է հայտնի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 17-ին ընդունել է հայ ականավոր աստղաֆիզիկոս, գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS (Stars and Music) փառատոնի հեղինակ և հիմնական կազմակերպիչ Գարիկ Իսրայելյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով անվանի աստղաֆիզիկոսին՝ վարչապետը տպավորիչ է որակել նրա գիտական գործունեությունը և հույս հայտնել, որ նա իր հարուստ փորձով և կառավարության հետ համատեղ նախագծերի կյանքի կոչմամբ կնպաստի Հայաստանում գիտության զարգացմանը:
Գարիկ Իսրայելյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և պատրաստակամություն հայտնել՝ ակտիվ ներգրավվել մեր երկրում գիտության մասսայականացմանը միտված համատեղ նախաձեռնություններում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում այս տարի նախատեսվող STARMUS 6-րդ փառատոնի շուրջ, որի նպատակը երաժշտության, արվեստի միջոցով երիտասարդների համար գիտությամբ զբաղվելը գրավիչ դարձնելն է: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստ է հնարավորինս օժանդակել փառատոնի հավուր պատշաճի և բարձր մակարդակով անցկացմանը:
STARMUS փառատոնը միավորում է աշխարհահռչակ գիտնականների, տիեզերագնացների, երաժիշտների, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների: Գարիկ Իսրայելյանը Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի աստղաֆիզիկոս է:

YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on January 17 prominent Armenian astrophysicists, founder and main organizer of STARMUS (Stars and music) international science and art festival Garik Israelian.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, greeting the prominent astrophysicist, PM Pashinyan assessed his scientific activities as impressive and hoped that he will foster the development of science in Armenia by sharing his rich experience and by bringing to life joint projects together with the Government of Armenia.
Garik Israelian thanked the PM for the appreciation of his activities and expressed readiness to actively engage in joint initiatives aimed at popularization of science in Armenia.
The interlocutors exchanged views on the 6th STARMUS festival to be held in Armenia this year, the goal of which is making science attractive for the youth through music and art. Pashinyan noted that the Government is ready to support the organization of the festival.
The Starmus International Festival is an international gathering focused on celebrating astronomy, space exploration, music, art, and allied sciences such as biology and chemistry. It was founded by Garik Israelian, an astronomer at the Institute for Astrophysics in Tenerife, Canary Islands, Spain.