Անցյալ տարի հաստատվել է համայնքների ներկայացրած 23,76 մլրդ դրամ ծավալով 483 սուբվենցիոն ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ հունվարի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի այս տարվա առաջին նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են 2019 թվականին կայացած հանձնաժողովի 8 նիստերի ընթացքում հաստատված ծրագրերի իրականացման առաջընթացը և նախանշվել են առաջիկա անելիքները:
Անցյալ տարի համայնքների կողմից ներկայացված թվով 518 ծրագրային հայտերից հաստատվել են 483-ը՝ 23,76 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով: Ընդ որում, հաստատված ծրագրերի մասով ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը եղել է 12,95 մլրդ դրամ:
Մի շարք ծրագրեր 2019 թվականին չեն ավարտվել, և Հանձնաժողովի որոշմամբ արդեն իսկ հաստատված ծրագրերը կշարունակվեն իրականացվել ընթացիկ տարում:
Քննարկվել են նաև համայնքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագրերի արդյունավետության բարելավման հարցեր: Փոխվարչապետը շեշտել է, որ սուբվենցիոն ծրագրերի միջոցով անհրաժեշտ է նաև խթանող մեխանիզմներ ստեղծել համայնքներում, որպեսզի նոր ենթակառուցվածքներ ձևավորելիս կիրառվեն արդյունավետ և արդիական լուծումներ:

В 2019 г. были утверждены 483 субвенционные заявки на общую сумму в 23,76 млрд драмов
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 15 января состоялось первое в этом году заседание Межведомственной комиссии по оценке субвенционных заявок, направленных на развитие экономической и социальной инфраструктуры общин Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе совещания был обсужден ход реализации утвержденных по итогам проведенных в 2019 году восьми заседаний комиссии программ и были намечены предстоящие работы.
Из представленных в прошлом году общинами 518 программных заявок были утверждены 483 на общую сумму в 23,76 млрд драмов. При этом, размер софинансирования из государственного бюджета Армении по линии утвержденных программ составил 12,95 млрд драмов.
Ряд программ не завершены в 2019 году, и реализация утвержденных комиссией проектов продолжится в текущем году.
Были обсуждены также вопросы улучшения эффективности нацеленных на развитие общин субвенционных программ. Вице-премьер подчеркнул, что посредством субвенционных программ в общинах необходимо также создать стимулирующие механизмы, чтобы при формировании новых инфраструктур применялись эффективные и современные решения.