Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը մեկնել Է Իրանից. IRIB
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքերը, ինչպես ենթադրվում Է, մեկնել Է Իրանից՝ կանոններին համապատասխան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է IRIB իրանական հեռուստառադիոկորպորացիան:
Ավելի վաղ Tasnim գործակալությունը հայտնել Էր, որ Մաքերը լքել Է Թեհրանը: «Ասում են, որ Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքերը մեկնել Է Իրանից նախնական ծանուցումից հետո եւ կանոններին համապատասխան»,- նշվում Է հեռուստառադիոկորպորացիայի հաղորդագրության մեջ: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ Իրանի կառավարությունը քննարկում Է միջազգային օրենքներին համապատասխան Մաքերի վտարման հնարավորությունը՝ Թեհրանում բողոքներին նրա մասնակցությունից հետո:
Tasnim իրանական գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել Էր, որ Մաքերին որոշ ժամանակով ձերբակալել են, բայց ավելի ուշ դիվանագետին ազատ են արձակել:
Իրանական ԶԼՄ-ները հայտարարել են, որ դեսպանն իբր ներկա Է գտնվել Թեհրանի շաբաթօրյա բողոքներին եւ «զբաղվել Է կազմակերպմամբ, սադրանքով, ինչպես նաեւ ղեկավարել Է առանձին արմատական գործողություններ»: Խոսքը վերաբերում Է Իրանի մայրաքաղաքում Ամիր Քաբիրի անվան համալսարանի շենքի մոտ հարյուրավոր ուսանողների ակցիային, որոնք շաբաթ օրը հավաքվել Էին հարգելու ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով զոհվածների հիշատակը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Британский посол покинул Иран, сообщили СМИ
ПосолВеликобританиив Тегеране Роберт Макэр, предположительно, уехал изИранав соответствии с правилами.Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранская телерадиокорпорацияIRIB.
Ранее агентствоTasnimсообщало, что Макэр покинул Тегеран.
"Говорят, что посол Великобритании в Тегеране Роберт Макэр уехал из Ирана после предварительного уведомления и в соответствии с правилами", - говорится в сообщении телерадиокорпорации.
Ранее сообщалось, что правительство Ирана рассматривает возможность высылки Макэра в соответствии с международными законами после его участия в протестах в Тегеране.
Иранское агентство Tasnim ранее сообщало, что Макэра задержали на некоторое время, но позже дипломат был отпущен. Иранские СМИ заявили, что посол якобы присутствовал на субботних протестах в Тегеране и "занимался организацией, подстрекательством, а также руководил некоторыми радикальными действиями". Речь шла об акции сотен студентов у здания университета имени Амира Кабира в столице Ирана, собравшихся в субботу почтить память погибших при крушении украинского самолета.