Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ժոնաթան Լաքոտին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին, նախարար Ցոլակյանն արձանագրեց Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և ցանկություն հայտնեց, որ դրան համահունչ երկու երկրների արտակարգ իրավիճակների բնագավառի համապատասխան կառույցները շոշափելիորեն խորացնեն գործընկերությունը:
Ֆելիքս Ցոլակյանը կարևորեց այն փաստը, որ արտակարգ իրավիճակների բնագավառին առնչվող հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները խորացնելու վերաբերյալ համաձայնագիր է նախապատրաստվում, և կոչ արեց նոր թափ հաղորդել այդ աշխատանքներին:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին արտակարգ իրավիճակների բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը, փաստելով, որ այն սկիզբ է առել դեռևս Սպիտակի երկրաշարժի օրերին:
Անդրադարձ կատարվեց Ֆրանսիական կողմի աջակցությամբ իրականացված հայ փրկարարների վերապատրաստման, աղետների բժշկության և հոգեբանական ծառայության ոլորտներում ֆրանսիական փորձի ուսումնասիրության և համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցերին:
Ֆրանսիայի հետ համագործակցության շրջանակներում, 2014 թվականին «Քաղաքացիական պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպությունը ԱԻՆ-ին է տրամադրել մոտ 250.000 եվրո արժողությամբ գույք և տեխնիկա:
Համագործակցության շրջանակներում ֆրանսիացի մասնագետների կողմից ԱԻՆ փրկարար ծառայողների համար բազմիցս անցկացվել են վերապատրաստման տեսական և գործնական դասընթացներ: Հատկապես սերտ է համագործակցությունը ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի հետ. Ակադեմիայի և Ֆրանսիայի Հանրապետության Մարդկանց, գույքի և շրջակա միջավայրի անվտանգության խթանման ասոցիացիայի միջև 2019 թվականին ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր, որն ուղղված է դասավանդման ծրագրերի և մեթոդների պատրաստության, զարգացման, ակադեմիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմին առաջին բուժօգնության դասընթացի վերապատրաստման, ինչպես նաև կրթական ու տեխնիկական տեղեկատվության փոխանակմանը:
Զրույցի ընթացքում նախարարը նաև հայտնեց, որ առաջիկայում մրցույթ է հայտարարվելու 8 և ավելի հարկեր ունեցող շենքերի սպասարկման համար հրշեջ-փրկարարական մեքենաներ ձեռք բերելու համար, և դեսպանին խնդրեց առաջարկել Ֆրանսիական կազմակերպություններին ևս մասնակցել մրցույթին:
Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նշեց, որ Հայաստանում ապրում է 650 հոգանոց ֆրանսիական համայնք, և նրանց կյանքի, առողջության և գույքի պահպանման հարցերը մշտապես ՀՀ-ում Ֆրանսիական դեսպանության ուշադրության ներքո են: Դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը կարևորեց Հայաստանում արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածությանն ուղղված միջոցառումների համատեղ անցկացումը, և, մասնավորապես, շեշտեց դրանց` ֆրանսիական դեսպանատան աշխատակիցների, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի դասախոսական կազմի և ուսանողների ներգրավման անհրաժեշտությունը:
Կարևորելով աղետներին դիմակայելու կարողությունների զարգացումը, կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին ավելի խորացնելու այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:

Феликс Цолакян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Армения Феликс Цолакян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении господина Джонатана Лакота. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении.
Приветствуя гостя, министр Цолакян констатировал высокий уровень межгосударственных отношений с Францией и выразил желание, чтобы соответствующие структуры в сфере чрезвычайных ситуаций обеих стран также расширили бы партнерство.
Феликс Цолакян подчеркнул значениие того факта, что готовится соглашение об углублении армяно-французских отношений в сфере чрезвычайных ситуаций, и призвал придать новый импульс этим работам.
Собеседники высоко оценили армяно-французское сотрудничество в сфере чрезвычайных ситуаций, отметив, что оно было заложено еще в дни Спитакского землетрясения.
Стороны коснулись вопросов переподготовки армянских спасателей, изучения французского опыта в сфере медицины катастроф и психологической службы, осуществленных при содействии французской стороны, а также реализации совместных программ.
В рамках сотрудничества с Францией, в 2014 году организация “Гражданская оборона без границ” предоставила МЧС имущество и технику стоимостью около 250 тысяч евро.
В рамках сотрудничества со стороны французских специалистов для спасательных служащих МЧС неоднократно проводились теоретические и практические курсы переподготовки. Между академией и Ассоциацией стимулирования безопасности людей, имущества и окружающей среды Французской Республики в 2019 году было подписано Соглашение о сотрудничестве, направленное на подготовку, развитие учебных программ и методов преподавания, переподготовку профессорско-преподавательского состава академии курсов первой медицинской помощи, а также обмен образовательной и технической информацией.
В ходе беседы министр также сообщил, что в ближайшее время будет объявлен тендер на приобретение пожарно-спасательных машин для обслуживания зданий, имеющих 8 и более этажей, и попросил посла предложить французским организациям также принять участие в этом тендере.
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот отметил, что в Армении проживает французская община численностью 650 человек, и вопросы их жизни, здоровья и охраны имущества постоянно находятся в центре внимания французского посольства. Посол Джонатан Лакот отметил важность совместного проведения мероприятий, направленных на подготовку чрезвычайных ситуаций в Армении, и, в частности, подчеркнул необходимость привлечения сотрудников французского посольства, преподавательского состава и студентов французского университета в Армении.
Придавая важность развитию возможностей противостояния бедствиям, стороны выразили готовность к дальнейшему углублению работ в этом направлении.