Հայաստանում ՌԴ Հարավային ռազմական շրջանի զինծառայողները մասնակցել են  «Նվիրի՛ր կյանք» ակցիային
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Հարավային ռազմական շրջանի (ՀՌՇ) Հայաստանում տեղակայված ռազմակայանում զինծառայողները արյուն են հանձնել «Նվիրի՛ր կյանք» ակցիայի շրջանակում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՌՇ մամուլի ծառայությունից, մոտ 500 զինծառայող արյուն է հանձնել Գյումրիում՝ Արյան բանկին։ Բարեգործական ակցիային առաջին անգամ մասնակցել են ՌԴ պաշտպանության նախարարության դպրոցի ավագ դասարանների աշակերտները, որոնք «Յունարմիա» ռազմա-հայրենասիրական շարժման անդամ են։ Ընդհանուր առմամբ, հանձնվել է 200 լիտր արյուն։
«Սա մեզ համար ավանդական միջոցառում է, որը զորամիավորումում անցկացվում է կանոնավոր կերպով՝ Հայաստանի բնակիչներին անհատույց բարեգործական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով»,- պատմել է ՌԴ զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Նիկոլայ Մարտինյուկը։
ՌԴ զորամիավորումում «Դոնորի օրեր»-ն անցկացվում են 2011 թվականից և ավանդական բնույթ են ստացել։ Ընթացիկ տարվա ներկայիս ակցիան արդեն 15-րդն է։ Ընդհանուր առմամբ, 8 տարվա ընթացքում ակցիային մասնակցել են ՌԴ ավելի քան 5 հազար զինծառայողներ և նրանց ընտանիքների անդամներ։

Военнослужащие ЮВО в Армении приняли участие в благотворительной акции «Подари жизнь!»
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, военнослужащие стали донорами крови в рамках благотворительной акции «Подари жизнь!».
Как сообщили Арменпресс в Пресс-службе Южного военного округа, около 500 военнослужащих и членов их семей сдали кровь в Банк крови в г. Гюмри. Впервые в благотворительной акции приняли участие школьники старших классов школы Минобороны России в Армении из числа воспитанников Всероссийского военно-патриотического движения «Юнармия». В общем было собрано около 200 литров крови.
«Для нас это традиционное мероприятие, которое проводится в соединении регулярно для оказания благотворительной безвозмездной помощи жителям Армении», – рассказал командир российского соединения полковник Николай Мартынюк.
В российском соединении «Дни донора» проводятся с 2011 года и приобрели традиционный характер. Нынешняя акция в текущем году стала уже пятнадцатой по счету. В общей сложности за восемь лет в акции в ней приняли участие более 5 тыс. человек из числа российских военнослужащих и членов их семей.