Իրանի ԱԳՆ-ն հյուպատոսական օգնություն կցուցաբերի «Բոինգ»-ի խոցման զոհերի ընտանիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ԱԳՆ-ում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը հյուպատոսական օգնություն կցուցաբերի այդ երկորւմ «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության մարդատար «Բոինգ-737» ինքնաթիռի աղետի զոհերի ընտանիքներին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական կայքը, այդ մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին։
Նրա խոսքով, աշխատանքային խումբը կգործի Իրանի ԱԳՆ վարչություններից մեկի կազմում։ «Հանձնարարված է զբաղվել հարցերով, որոնք կստացվեն զոհերի ընտանիքներից, և մատուցել անհրաժեշտ ծառայությունները»,- ասել է Մուսավին։
Ինչպես ասվել է Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հայտարարության մեջ, «Մարդկային սխալի հետևանքով և պատահականորեն այդ ինքնաթիռը խոցվել է»։ Ըստ հայտարարության՝ ինքնաթիռը խոցվել է, քանի որ այն կարևոր ռազմական օբյեկտին մոտ է թռել։ Նշվում է նաև, որ դա տեղի է ունեցել «բարձրացված մարտական պատրաստվածության» պայմաններում՝ կապված Իրանի հրթիռային հարվածներին ԱՄՆ-ի հնարավոր պատասխանի հետ։
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին պատրաստակամություն է հայտնել միջոցներ ձեռնարկել փոխհատուցման համար։ Միևնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակելու է ինքնաթիռի վթարի հետաքննությունը։
Հունվարի 8-ին «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության մարդատար «Բոինգ-737 ինքնաթիռը կործանվել էր Իրանի օդանավակայանի մոտակայքում։ Անձնակազմի անդամները և բոլոր ուղևորները՝ 176 մարդ, զոհվել են։

МИД Ирана окажет консульскую помощь семьям жертв сбитого Boeing
В МИД Ирана создана рабочая группа, которая будет оказывать консульскую помощь семьям жертвавиакатастрофыв этой стране самолета Boeing 737 компании "Международные авиалинии Украины". Как передает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт иранского внешнеполитического ведомства, об этом сообщил официальный представитель МИДИранаАббас Мусави.
По его словам, рабочая группа будет действовать в составе одного из департаментов МИД Ирана. «Поручено заниматься вопросами, поступающими от семей жертв, и оказывать необходимые услуги»,- сказал Мусави.
Как говорится в заявлении генерального штаба вооруженных сил Ирана,"в результате человеческой ошибки и случайно этот самолет был сбит", - говорится в заявлении, распространенном гостелерадиокомпаниейIRIB.
В генштабе добавили, что сбили самолет, поскольку тот пролетал рядом с важным военным объектом. Как отмечается в заявлении, это произошло в "условиях повышенной боевой готовности", связанной с возможным ответом США на ракетные удары по американским базам в Ираке.
Президент ИранаХасан Роуханираспорядился принять необходимые меры для компенсации за сбитый самолет. Кроме того, он заявил, что Тегеран продолжит расследование катастрофы.
Восьмого января самолет Boeing 737 компании "Международные авиалинии Украины" потерпел крушение через несколько минут после вылета из аэропорта Тегерана. Погибли 176 человек – экипаж и все пассажиры.