Պետությունը կարող է ապահովել էներգետիկ համակարգի սուվերեն աշխատանքը. քննարկում կառավարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ հունվարի 9-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության վերաբերյալ քննարկում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հաշվի առնելով տարածաշրջանում հավանական մարտահրավերները՝ շատ կարևոր է գնահատել, վերլուծել և հասկանալ այն բոլոր ռիսկերը և վտանգները, որոնք կարող են առաջանալ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար, ինչպես նաև մատնանշել դրանց չեզոքացման ուղիները:
Քննարկվել են էներգետիկ ինքնաբավությանը, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության մակարդակի բարձրացմանը, նոր ենթակառուցվածքների ներդրմանը, էլեկտրաէներգիայի կայուն ցանցի ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և այլ գերատեսչությունների կողմից ներկայացվել են իրադարձությունների զարգացման հավանական սցենարները և ամեն սցենարի համար պետության կողմից իրականացվելիք անհրաժեշտ քայլերը և գործողությունների հաջորդականությունը:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ մասնակիցները նշել են, որ այսօր Հայաստանը պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման և պետությունը լիովին կարող է ապահովել էներգետիկ համակարգի ինքնաբավ և սուվերեն գործունեությունը:

В правительстве состоялось совещание по вопросам энергетической безопасности Армении
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 9 января состоялось совещание по вопросам энергетической безопасности Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, Тигран Авинян отметил, что с учетом потенциальных вызовов в регионе очень важно оценить и проанализировать все риски и угрозы, которые могут возникнуть в энергетической системе Армении, а также выявить пути их нейтрализации.
Были обсуждены вопросы, связанные с энергетической самодостаточностью, повышением надежности электроснабжения, внедрением новых инфраструктур, обеспечением стабильной электрической сети.
Министерство территориального управления и инфраструктур и другие ведомства представили вероятные сценарии развития событий, шаги, которые государство должно принять при развитии каждого сценария, и последовательность действий.
Подводя итоги совещания, участники подчеркнули, что сегодня Армения готова к любому развитию событий, и государство может в полной мере обеспечить самодостаточную и суверенную деятельность энергосистемы.